Jabłkobranie coraz nowocześniej. Rozmowa z organizatorami

Europejskie Święto Jabłka, powszechnie znane jako Jabłkobranie, organizowane od 18 lat na terenie gminy Obrazów, odbywało się w tym roku 9 i 10 września. Organizatorzy poszerzają formułę uatrakcyjniając imprezę z roku na rok. O tym ilu osobom w tym roku udzielili gościny i czym zachęcali do odwiedzenia Obrazowa rozmawiam z Krzysztofem Tworkiem i Adamem Wójcikiem.

– O wielu cyklicznych imprez o podobnym charakterze, zapoczątkowanych pod koniec XX w., już dawno zapomnieliśmy, a formuła Owocobrania (tak najpierw nazywało się to święto) dotychczas się nie wyczerpała. Podwaliny musiały być mocne…
– Adam Wójcik, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie (piastujący również funkcję sołtysa wsi Kleczanów): W naszym sadowniczym rejonie już w 1999 r. zrodził się w pomysł na gminne świętowanie związane z naszą specjalizacją…

– Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów: …przy czym w przeciwieństwie do rolników, my nie wieńczymy ale inaugurujemy okres zbiorów. Zamierzeniem pomysłodawcy, Zdzisława Targowskiego (ówczesnego wójta gminy Obrazów), była promocja producentów dużej ilości, dobrej jakości owoców wielu gatunków.


Od lewej: Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów oraz Adam Wójcik, sołtys Kleczanowa

– Taka koncepcja na ówczesne czasy była chyba dość oryginalna?
A.W.: Poniekąd… Nawiązywaliśmy przecież do żywej w kulturze rolniczej tradycji dożynek, zapoczątkowując specyficzną, i jednak na ówczesne ale także dzisiejsze czasy, oryginalną (w całym kraju) formę – Dożynek Sadowniczych. To Owocobranie, a ze względu na przeważający w strukturze nasadzeń sadowniczych gatunek, właściwie Jabłkobranie, wpisało się już w kalendarz imprez organizowanych w naszym regionie.

– Czasy się zmieniają, także potrzeby kolejnych pokoleń… Co jako organizatorzy proponujecie, aby frekwencja nie zawiodła?
K.T.: Oferta, z jaką rozpoczynaliśmy, przyczyniła się do wzrostu popularności naszej imprezy, która z lokalnej zaczęła się przeistaczać w międzynarodową. W 2010 r. zaszła transformacja tych spotkań. Powstał projekt mający na celu rozpropagowanie regionu i jego atrybutów. Projekt uzyskał akceptację unijną, w tym w wymiarze materialnym. Przyjął formułę Europejskiego Święta Jabłka. Po pięciu latach jego trwania pozostaliśmy przy tej nazwie. Obecnie impreza organizowana przez Gminną Bibliotekę publiczną w Obrazowie, Wójta Gminy oraz Samorząd Gminy Obrazów finansowana jest ze środków własnych a także licznych sponsorów.

A.W.: Od 2015 r. Europejskie Święto Jabłka – Jabłkobranie przybiera coraz nowocześniejszą formę – merytoryczne aspekty (coś dla ducha) uzupełniono rekreacyjno-sportowymi (coś dla ciała). Zawsze jest bowiem pora na przekazywanie i przyswajanie wiedzy, co wykorzystujemy organizując bloki wykładowe. W tym roku profesjonaliści prezentowali zagadnienia związane z promocją zdrowego odżywiania, a także wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów w produkcji sadowniczej. Od zeszłego roku w ramach naszej dwudniowej imprezy odbywają się Obrazowskie Biegi Przełajowe o KRYSZTAŁOWE JABŁKO Wójta Gminy Obrazów oraz marsz rekreacyjny Nordic Walking JABŁONIOWYM SZLAKIEM.

– Ile osób odwiedziło Was w tym roku?
A.W.: Na tegorocznym, XVIII Jabłkobraniu 2017 gościliśmy ponad 6000 uczestników nie tylko z regionu. Świętują z nami bowiem sympatycy z całej Polski, ale także z zagranicy. Liczne grono naszych gości spotkać można było m.in. na malowniczych trasach biegów przełajowych na 5 i 10 km.

K.T.: W biegach uczestniczyło ponad 200 osób (z lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i oczywiście świętokrzyskiego). Analizując czasy przez nich uzyskane, można stwierdzić, że byli to zaprawieni biegacze, którzy dodatkowo nie skupili się wyłącznie na wykonaniu zadania, ale zachwycali się okolicą. Ich opinie o wytyczonych szlakach biegnących wśród sadów były bardzo pozytywne. Mogli dodatkowo zasmakować w naszych jabłkach – specyfiku regionalnym.

– Czyli formuła założycielska została utrzymana, ale urozmaicacie i poszerzacie grono propagatorów?
K.T.: Nasze święto jest okazją do promocji i autopromocji. Imprezie towarzyszy bowiem wystawa artykułów/sprzętów/maszyn/usług wykorzystywanych w profesjonalnej produkcji sadowniczej, ale także poprzez udział licznych gości i mediów możemy zaprezentować i rozreklamować atuty naszego regionu.

A.W.: O tym, że Jabłkobranie jest bardzo skutecznym narzędziem popularyzowania, dowodzą prezentujące się podczas tego spotkania także różnego rodzaju stowarzyszenia z ościennych gmin, województw (podkarpackiego, mazowieckiego).

– Tradycją dożynek rolniczych jest wieniec, a co jest symbolem sadowniczych?

A.W.: Atrybutem jest tzw. kosz owocowy w formie jabłka (uplecionego z wikliny), co roku oryginalnie przyozdabiany. W obecnym rola jego udekorowania przypadła Szkole Podstawowej z Głazowa. Jest to właśnie taka nasza materialna forma dziękczynienia za plony.

– Dziękujemy za rozmowę.

Fot. A.  Szmid

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Almerii rozpoczął się już nowy sezon
Następny artykułWłosi odkrywają aronię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.