gospodarstwa rodzinne
Zielony Ład dla rodzinnych gospodarstw rolnych
Raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłoszony w 2014 roku Rzymie wskazuje, że rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na świecie wykorzystując ok 75% gruntów. Wg wyników badań ogłoszonych w „Nature Zrównoważony Rozwój” małe rodzinne gospodarstwa nadal realizują model zrównoważonego rolnictwa.
Tylko największe gospodarstwa mogą konkurować z zachodnimi
Wydajność polskich gospodarstw rolnych jest ponaddwukrotnie niższa niż w Niemczech, a średnia powierzchnia upraw ponad pięć razy mniejsza – wynika z raportu IERiGŻ. Zdaniem profesora Wojciecha Ziętary jedynie największe krajowe gospodarstwa pod względem efektywności są w stanie konkurować z zachodnim. Tymczasem liczba upraw o powierzchni powyżej 50 ha stanowi zaledwie 2 proc. łącznej liczby gospodarstw w naszym kraju.
Dzięki nowym przepisom rodzinne gospodarstwa rolne mają być bardziej rentowne
W Polsce blisko 99 proc. gospodarstw stanowią rodzinne gospodarstwa rolne o powierzchni do 300 ha. Zdecydowana większość to te niewielkie, które nie przekraczają 5 ha. Ich liczba jednak spada. Przewidziane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich działania mogą wspomóc rozwój rodzinnych gospodarstw. Eksperci podkreślają, że istotne jest także, zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się uwolnienia obrotu ziemią rolną, wprowadzenie ścisłej kontroli administracyjnej.
Gospodarstwa rodzinne dostarczają 80 proc. żywności
Rodzinne gospodarstwa rolne dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na naszej planecie i to na nich opiera się walka z głodem - stwierdza ogłoszony w Rzymie raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Czy nadejdą lepsze czasy dla gospodarstw rodzinnych?
11 lutego 2014 r. w Senacie odbyła się międzynarodowa konferencja „Rodzinne gospodarstwa rolne – najważniejsze wyzwania i priorytety”. Inicjatywa ta wpisała się w działania Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które ogłosiło rok 2014 Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego. Konferencję zorganizowała senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W PROW większe wsparcie dla małych gospodarstw rodzinnych
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 są przewidziane pieniądze na pomoc w rozwoju małych gospodarstw rodzinnych - powiedziała wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.
O gospodarstwach rodzinnych w Brukseli
Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył w piątek 29 listopada w konferencji poświęconej gospodarstwom rodzinnym zorganizowanej w Brukseli przez Komisję Europejską.
Konsultacje publiczne KE nt. znaczenia rodzinnych gospodarstw rolnych
Komisja Europejska 2 sierpnia 2013 roku uruchomiła konsultacje publiczne na temat „Znaczenia rodzinnych gospodarstw rolnych, najważniejszych wyzwań i priorytetów w przyszłości”. Potrwają one do 11 października br.