Raport zatytułowany „Stan światowego rolnictwa i wyżywienia w 2014 roku” podaje, że 570 milionów rodzinnych gospodarstw rolnych, które istnieją na świecie, stanowi ponad 90 proc. wszystkich producentów rolnych i eksploatują one 70-80 proc. gruntów uprawnych.
Autorzy opracowania podkreślają, że wobec wzrostu zapotrzebowania rolnictwo musi produkować coraz więcej żywności przy ograniczonych zasobach gruntów uprawnych oraz niedoborze wody.
Główna teza raportu brzmi: zadanie to spocznie głównie na drobnych i średnich producentach rolnych. Według ekspertów „istnieje szeroki margines zwiększenia produkcji żywności poprzez podnoszenie wydajności rodzinnych gospodarstw rolnych”. Kluczem do rozwiązania tego zadania wg FAO „jest słowo innowacyjność”, a polityka rolna poszczególnych krajów i wspólnot powinna zapewnić rodzinnym gospodarstwom rolnym lepszy dostęp do nowości agrotechnicznych i do rynków.
Podczas czwartkowych obrad FAO w Rzymie odczytano list papieża do ich uczestników. Franciszek przypomina w nim o losie „braci, którym brakuje chleba powszedniego” i ubolewa z powodu „ogromnych ilości wyrzucanych co dzień artykułów żywnościowych i spekulacji cenowej uprawianej w imię boga zysku”. Papież skrytykował także ogólne zmniejszenie publicznej pomocy dla rozwoju i postawę nacechowaną obojętnością wobec takich niekorzystnych zjawisk.
Źródło: