Strona główna Tagi Grzyby uprawne

grzyby uprawne

Jesteśmy największym eksporterem pieczarek

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Osiągnięcie tak dobrej pozycji było możliwe dzięki inwestycjom ze środków UE - zaznaczył prezes grupy producentów "Pieczarka Centrum" Dariusz Wychowałek.

Apteka w grzybowym kapeluszu

Kurki mają więcej beta karotenu niż np. marchewka, boczniaki wykazują silne działanie przeciwmiażdżycowe, a pieczarki mogą chronić przed depresją. Grzyby nie tylko są smaczne, ale i zdrowe. W lesie zbierajmy jednak tylko te, które dobrze znamy - mówi dr hab. Bożena Muszyńska.
 

Dziś Dzień Grzyba

No to mamy święto! I to takie, które niesie same pożytki: daję okazję do spaceru w las, pozwala przypomnieć o polskiej specjalności eksportowej - pieczarkach, no i jest absolutnie apolityczne. Kilka ciekawostek o grzybach poniżej:

Grzyby hodowlane w Niemczech

 
W roku 2013 w Niemczech zebrano w sumie 59,0 tys. ton pieczarek – to o 13% więcej niż rok wcześniej. Wielkość ta zebrana została z łącznej powierzchni 100 hektarów.

Przybywa pieczarkarni

Prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych Krystian Szudyga szacuje, że najwięcej nowych obiektów zajmujących się tą produkcja powstaje na "ścianie wschodniej" Polski. Co roku przybywa w kraju około 100 tysięcy metrów kwadratowych upraw.