Strona główna Tagi Instytut ekonomiki rolnictwa i gospodarki żywnościowej

instytut ekonomiki rolnictwa i gospodarki żywnościowej

Wyższe ceny owoców przełożą się na wzrost cen przetworów

W tym roku krajowe owoce są wyjątkowo drogie i to przełoży się na wyższe ceny dżemów, soków i mrożonek - poinformowała PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodała, że tańsze niż przed rokiem są natomiast owoce importowane.

Eksport owoców rośnie jak na drożdżach

Mocno rośnie eksport krajowych owoców - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Z danych Instytutu wynika, że wolumen eksportu owoców świeżych w kwietniu 2016 r. wobec kwietnia 2015 r. był większy o 43 proc., a przetworów owocowych o 10 proc.

Jabłkowe problemy – przetwórstwo

W strukturze wykorzystania zbieranych w polskich sadach jabłek największą pozycje stanowią owoce przeznaczane na przetwórstwo. Dzieje się tak niezależnie od aktualnie panujących tendencji co do odmian i typów sadów, sposobów ich prowadzenia, polityki marketingowej producentów owoców i organizatorów produkcji. Produkcja jabłek w Polsce rośnie – na pewno szybciej, niż możliwości przemysłowego ich zagospodarowania – nie tyle z powodów technicznych (zdolności przerobu), co handlowych – nie tylko Polska produkuje koncentrat jabłkowy. Inne produkty przetwórstwa mają o kilka rzędów wielkości mniejsze zapotrzebowanie na owoce i nie zwiększą jakoś znacząco zagospodarowania jabłek przez przemysł.

Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania. Rynek krajowy i eksport

24 lutego sadownicy i instytucje związane z branżą spotkali się w Lublinie na konferencji „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania”. Organizatorzy – Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Urząd marszałkowski w Lublinie, Krajowy Związek Grup Producentów Warzyw i Owoców, Stowarzyszenie Karjowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy przedstawili na niej swoje obserwacje dotyczące stanu sadownictwa i koniecznych w tej branży działań w najbliższych latach.

Zima odbije się na zbiorach i cenach żywności

Sroga zima, z którą od kilku dni mamy do czynienia w Polsce, nie pozostanie bez wpływu na jakość i wielkość zbiorów, co będzie miało wpływ w ceny żywności w kolejnych kwartałach - ocenił dla PAP Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny owoców, warzyw i ich przetworów w 2016 r. będą wyższe niż w 2015...

Ceny skupu niemal wszystkich owoców były w 2015 r. wyższe niż w roku poprzednim, a najbardziej wzrosły ceny malin i śliwek. W sezonie 2015/16 ceny skupu jabłek deserowych będą wyższe niż w sezonie poprzednim o 20 proc., a jabłek kierowanych do przetwórstwa wzrosną niemal dwukrotnie.

Ceny żywności niższe niż przed rokiem

Do końca 2014 r. ceny żywności będą niższe niż przed rokiem, zaś dynamika sprzedaży detalicznej żywności utrzyma się na dodatnim poziomie - ocenia w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 

Żywność zostanie w UE; wielu chętnych na rekompensaty

Połowa żywności w Rosji pochodzi z importu, z samej UE 35-40 proc., więc olbrzymia ilość unijnej produkcji zostanie w Europie - mówi prof. Andrzej Kowalski. Podkreśla, że ponieważ embargo dotknie wszystkie kraje UE, to chętnych na rekompensaty będzie wielu.
 

Może upaść 700 tysięcy gospodarstw

Najbliższe kilka lat to czas, który zadecyduje o kształcie polskiego rolnictwa. Wpływ na to będą miały nowe regulacje w UE, między innymi zniesienie limitów na produkcję mleka i nowe zasady unijnej polityki rolnej, jak i planowane zmiany w kraju, na przykład nowe regulacje dotyczące genetycznie zmodyfikowanej żywności, zmiana systemu opodatkowania gospodarstw rolnych oraz ubezpieczenia społecznego. Decyzje rządu mogą zaważyć na tym, czy przetrwa 700 tys. gospodarstw.