Strona główna Tagi Jeżówki

jeżówki

Lektura na jesienne wieczory

Zapraszamy Państwa do lektury dostępnego już kolejnego Szkółkarstwa” – 5/2021, szczególnie zachęcając do kilku spośród wielu zamieszczonych w nim tematów.

Dobre towarzystwo dla jeżówek

W gronie najpopularniejszych bylin pozostają jeżówki. Z roślin tych można tworzyć jednolite, spektakularnie wyglądające nasadzenia, ale i równie atrakcyjne kompozycje z innymi gatunkami.

Moda na peruki, moda na jeżówki, a nawet na bycie bardziej „eko”

Mamy już dla Państwa czwarty numer „Szkółkarstwa”, jak zwykle o tej porze roku z dodatkiem tematycznym – „Bliżej natury”, w którym zwracamy uwagę na rozwiązania produkcyjne przyjazne dla środowiska. Polecamy także szczególnej uwadze kilka z wielu artykułów.

Jeżówki – kierunki hodowli odmian

Łatwość krzyżowania jeżówek otworzyła drogę do ich współczesnej selekcji i hodowli. Do 2000 r. uprawiano już wiele odmian o kwiatach różowych, purpurowych oraz kilka białych, ale nie różniły się one znacząco między sobą. Zainteresowanie hodowlą jeżówek wyraźnie wzrosło dopiero po 2000 r., gdy zapanowała moda na rabaty mieszane typu łąkowego (preriowego).

Jeżówki – warunki uprawy

Wbrew powszechnym opiniom nie wszystkie jeżówki są gatunkami preriowymi, stąd znajomość naturalnych siedlisk i preferencje poszczególnych gatunków rodzicielskich to cenna wiedza przyczyniająca się do odniesienia sukcesu w ich uprawie.

Kwitnące, pachnące i smaczne pokazy

W ostatni weekend lipca br. firma Volmary Sp. z o.o. zaprosiła własnych klientów do swojej siedziby w Gawartowej Woli, gdzie przygotowała efektowną prezentację asortymentu. W oczy najbardziej rzucał duży wybór roślin balkonowo-rabatowych, którym towarzyszyła ogromna oferta ziół. Sporą powierzchnię zajęły poletka pokazowe, w których umiejętnie połączono rośliny ozdobne z warzywami i gatunkami sadowniczymi. Ciekawość gości wzbudzały tam zwłaszcza obsypane owocami drzewka brzoskwiniowe.

Moda na jeżówki (cz. II)

W pierwszej części artykułu, która ukazała się w „Szkółkarstwie” 3/2013, Autor scharakteryzował rośliny z rodzaju Echinacea, przedstawił postępy w ich hodowli oraz opisał odmiany, których nazwy rozpoczynają się na litery A–M (red.).
 

Moda na jeżówki (cz. I)

Jeżówki (Echinacea) to popularne i cenione byliny kwitnące latem, których hodowla rozwinęła się ostatnio szczególnie w USA i Holandii. Według raportu magazynu American Nurseryman od 2009 roku należą one do tych nielicznych roślin, których sprzedaż w USA – mimo poważnego kryzysu w tym kraju – nadal dynamicznie wzrasta. Również w Polsce zyskują one coraz większą popularność. Cena hurtowa nowych odmian jeżówek uprawianych w pojemnikach C1 lub C1,5 wynosi obecnie 10–14 zł. Rośliny te sprzedają się dobrze także w sklepach internetowych.