Moda na peruki, moda na jeżówki, a nawet na bycie bardziej „eko”

Cotinus_coggygria_'Ancot'.
Cotinus_coggygria_'Ancot', fot. A. Kujawa
Mamy już dla Państwa czwarty numer „Szkółkarstwa”, jak zwykle o tej porze roku z dodatkiem tematycznym – „Bliżej natury”, w którym zwracamy uwagę na rozwiązania produkcyjne przyjazne dla środowiska. Polecamy także szczególnej uwadze kilka z wielu artykułów.

Szkółkarstwo - nr 4/2021 - okładkaNa początek polecamy artykuł praktyka-szkółkarza Andrzeja Kujawy ze szkółki Bąblin, który opisał perukowiec podolski i jego odmiany. To roślina wprawdzie znana, ale obecnie warta szerszej popularyzacji nie tyko ze względu na walory dekoracyjne, ale – a może i przede wszystkim – małe wymagania odnośnie do gleby i zapotrzebowania na wodę.
Jeżówki i ich odmiany to rośliny, z którymi nadal nie rozstajemy się tematycznie. W kolejnym artykule o nich mgr inż. Tomasz Dymny i mgr inż. Hanna Grzeszczak-Nowak z Arboretum Wojsławice, przedstawiają wyniki prowadzonej w tej placówce przez cztery lata weryfikacji wartości ogrodniczej aż 82 odmian z rodzaju Echinacea, obecnych na rynku szkółkarskim.
Przedstawiamy nowe róże wyróżnione prestiżowym certyfikatem ADR 2020. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami ze szkółek i gospodarstw kwiaciarskich w Polsce i w Holandii, które udało nam się odwiedzić mimo pandemii, a produkującymi m.in.: rośliny iglaste, azalie i różaneczniki, wrzosy oraz ozdobne rośliny rabatowo-balkonowe. W osobnym artykule podpowiadamy także jakie pojazdy użytkowe wybrać do szkółki.
W części kwiaciarskiej „Szkółkarstwa” znajdą Państwo m.in. artykuł dr hab. Stanisławy Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o uprawie astra chińskiego na kwiaty cięte, gatunku naturalnie kwitnącego pod koniec lata, ale w produkcji możliwego do oferowania znacznie dłużej – od maja do października.
W dziale „Rośliny w miastach” piszemy m.in. o roślinie wyjątkowo przydatnej na terenach zieleni w miastach – świdośliwie, której odmiany przedstawia dr inż. Adam Marosz z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach.
Po okresie „covidowej posuchy” targów i wystaw, mamy wreszcie nadzieję na spotkanie się całej zielonej branży 2-4 września br. w Warszawie. O atrakcjach nadchodzącej wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” opowiada jej dyrektor Joanna Filipczak, prezes Agencji Promocji Zieleni.
W dodatku „Bliżej natury” piszemy m.in. • o roślinach, które warto promować, aby wspomóc bytowanie owadów na terenach zieleni, • o rewolucji na rynku doniczek i opakowań wykorzystywanych w kwiaciarstwie, zwłaszcza kwestii ich recyklingu, • o wykorzystaniu naturalnych metod ochrony roślin, czy • o materiałach do ściółkowania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia herbicydów.
To nie wszystkie ciekawostki – zachęcamy się do zapoznania się z treścią całego czasopisma, które można kupić w sklepie Plantpress https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-4-2021/
Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpotkajmy się!
Następny artykułPoinsecje – skuteczna ochrona biologiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.