Kwitnące, pachnące i smaczne pokazy

2
Prezentacja roślin podczas Dni Otwartych firmy Volmary - fot. I.Sprzączka
W ostatni weekend lipca br. firma Volmary Sp. z o.o. zaprosiła własnych klientów do swojej siedziby w Gawartowej Woli, gdzie przygotowała efektowną prezentację asortymentu. W oczy najbardziej rzucał duży wybór roślin balkonowo-rabatowych, którym towarzyszyła ogromna oferta ziół. Sporą powierzchnię zajęły poletka pokazowe, w których umiejętnie połączono rośliny ozdobne z warzywami i gatunkami sadowniczymi. Ciekawość gości wzbudzały tam zwłaszcza obsypane owocami drzewka brzoskwiniowe.

Wśród najpopularniejszych gatunków roślin balkonowo-rabatowych Sebastian Gałązka, reprezentujący firmę Volmary, wymienił pelargonie. Hitem wśród klientów tego przedsiębiorstwa pozostaje pelargonia rabatowa Grandeur® Classic ‘True Red’, która bardzo dobrze się krzewi, ma zwarty pokrój, intensywnie czerwone kwiatostany, jest przydatna zarówno do produkcji masowej, jak i w formie bardziej okazałych roślin. Na uwagę zasługują też liczne odmiany pelargonii o dekoracyjnych (z grupy Grandeur® Deco) oraz pachnących liściach (z grupy Grandeur® Odorata).

Galeria zdjęć – Dni Otwarte Volmary 2019

Na Dniach Otwartych atrakcyjnie prezentowały się begonie – zarówno bulwiaste, ogrodowe, stale kwitnące, jak i gatunki mieszańcowe. Wśród odmian begonii stale kwitnącej warto zwrócić uwagę na przedstawicielki grup Paso Doble i Doublet® o pełnych kwiatach wzniesionych ponad liśćmi – zielonymi u tych z grupy Paso Doble i ciemnymi u odmian z grupy Doublet®. Dużymi kwiatami osadzonymi ponad liśćmi charakteryzują się begonie ogrodowe z grupy Sunpleasure®, które dobrze znoszą słoneczne stanowiska uprawy (mogą być uprawiane zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach).

Wzbogaciła się grupa Lubega® Power dalii ogrodowej, której przedstawicielki wcześnie kwitną i zachowują zwarty pokrój. Nowością są m.in. odmiany ‘White Lilac Frost’ (kwiatostany początkowo biało-fioletowe, potem białe) oraz ‘Violet Bicolour’ (koszyczki w dwóch odcieniach różowego. W grupie Lubega® Dark pojawiła się atrakcyjna odmiana ‘Red Glow’ o czerwonych kwiatostanach i brązowozielonych liściach.

Nowości pojawiły się też wśród roślin uzupełniających podstawową ofertę gospodarstw kwiaciarskich. Zaprezentowano m.in. ulepszoną odmianę ‘Silver Bush Impr.’ kalocefalusa, która w stosunku do kreacji wyjściowej lepiej się krzewi od podstawy i ma intensywniej srebrzyste pędy i liście. Znakomicie prezentowała się alternantera ‘Madiba’ o fioletowobordowych liściach oraz zwartym, gęstym, poduszkowatym pokroju. Okazale prezentowały się też koleusy z grupy Copa.

Zaprezentowano też bogatą (największą na rynku) ofertę tunbergii oskrzydlonej, która znajduje coraz większe grono odbiorców (produkowana jest zarówno przy podporach, jak i w wiszących pojemnikach). Grupa Sunny Susy® obejmuje obecnie 10 odmian, wśród których znajdują się te o wyjątkowej u tego gatunku barwie kwiatów, np. ‘White Halo’ – o białych czy ‘Pink Beauty’ i ‘Rose Sensation’ – o różowych.

Zdaniem S. Gałązki, rosnącą popularnością cieszą się alstremerie. Od kilku lat w ofercie firmy Volmary znajdują się odmiany z grupy Inticancha®, przeznaczone do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nowością w asortymencie są alstremerie z grupy Summer Paradise polecane do uprawy na rabatach. Reprezentujące ją odmiany tworzą bardzo atrakcyjne, liczne, nadające egzotycznego akcentu kwiaty ukazujące się od maja do listopada. Rośliny te mają znosić spadki temperatury do – 15°C, mogą zatem zimować w gruncie w cieplejszych rejonach Polski. Dorastają do wysokości 50–60 cm. Najciekawiej zapowiadają się odmiany INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’ o czerwono-pomarańczowo-żółtych kwiatach i ciemnych, bordowobrązowych liściach, SUMMER BREEZE® ‘Tessumbre’ o żółto-pomarańczowych kwiatach kontrastujących z ciemnymi liśćmi, SUMMER RED® ‘Tessumred’ – o czerwono-żółtych kwiatach oraz SUMMER SKY® ‘Tessumsky’ – o kremowo-żółtych kwiatach.

Wśród bylin uwagę zwracano na bardzo obficie kwitnący nachyłek okółkowy ‘Corleone ‘Red & Yellow’ o złocisto-bordowych kwiatostanach, który ma dobrze zimować w naszych warunkach. Nie zabrakło nowości wśród jeżówek – pokazano m.in. odmianę Papallo® Semi Double ‘Cherry’ o czerwonoróżowych, półpełnych kwiatostanach oraz Papallo® Classic ‘Lemon’ – o pojedynczych, żółtych. Intensywnie fioletowymi kwiatostanami, wczesnym kwitnieniem i wysoką zdrowotnością roślin charakteryzuje się nowa odmiana Vienco® Purple lawendy wąskolistnej, rozmnażana wegetatywnie. Ciekawą propozycją dla producentów są gotowe zestawy roślin, które mogą być atrakcyjnym towarem w jesiennym asortymencie centrów ogrodniczych. Pod nazwą Autumn Checkies® można zaoferować np. kompozycję z kalocefalusa ‘Silver Bush’, mulenbekii ‘Minero’ oraz goździka ‘Angel of Piece’ czy rozchodnika ‘Winter Lemon’, kostrzewy ‘Buddy Blue’ i kalocefalusa ‘Silver Bush’.

W asortymencie firmy Volmary niewątpliwie wyróżnia się bogata oferta ziół o przeznaczeniu dekoracyjno-użytkowym oraz warzyw i roślin sadowniczych do uprawy amatorskiej. Podczas lipcowych Dni Otwartych zwiedzający chętnie swoje kroki kierowali do obsypanych owocami drzewek brzoskwiniowych, które od czterech lat testowane są w Gawartowej Woli. Jak poinformował Sebastian Gałązka, dzięki ich niewielkim wymiarom są one przydatne do uprawy w niewielkich ogrodach, a nawet w odpowiednio dużych pojemnikach. Są to m.in. brzoskwinie i nektaryny z grupy FruitMe®, które charakteryzują się wysoką plennością, smacznymi owocami, dobrą zdrowotnością oraz mrozoodpornością. Najlepiej, zdaniem S. Gałązki, sprawdzają się odmiany FruitMe® ‘Ice Peach’ tworząca owoce o „białych” skórce i miąższu, dojrzewające późno – w połowie sierpnia, jednak niezwykle liczne oraz FruitMe® ‘PeachMe Donut’ o owocach spłaszczonych. W firmie Volmary można zapatrzyć się w jednoroczne okulanty tych drzew (posadzone do doniczek o średnicy 7 cm). W asortymencie roślin sadowniczych przeznaczonych do uprawy amatorskiej można też znaleźć m.in. atrakcyjne odmiany maliny (wyróżnia się zwłaszcza odmiana ‘Ruby Beauty’ – o zwartym pokroju, dorastająca do wysokości 0,5–1 m, o bardzo licznych i smacznych owocach) oraz jeżyny (m.in. ‘Black Cascade’ – o zwisających pędach, przydatna do sadzenia w skrzynkach balkonowych, o smacznych owocach).

Zwiedzający mieli też okazję wysłuchać prelekcji dotyczących nowości w firmie Volmary oraz informacji dotyczących produkcji roślin doświetlanych diodami LED oraz związanych ze zdrowotnością upraw.

Galeria zdjęć – Dni Otwarte Volmary 2019

Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWzrost ukraińskiego eksportu owoców
Następny artykułZagrożenia chorobami w szkółkach w 31 tygodniu roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.