Strona główna Tagi Konferencja porzeczkowa

konferencja porzeczkowa

Po konferencji IBA

6. czerwca uczestnicy IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA zakończyli pobyt w Polsce. Polska wywarła na nich ogromne wrażenie, byli zachwyceni tematyką konferencji, możliwością wymiany poglądów, polskimi plantacjami porzeczki czarnej ale i okolicą Białowieży, żubrami, Puszczą, krajobrazem i ….regionalnymi posiłkami.

IBA: To już trzeci dzień obrad (II)

Kontynuujemy przegląd wczorajszych (4 czerwca) wystąpień na IV MIędzynartodowej Konferencji Porzeczkowej, która obradowała w Białowieży.

IBA: To już trzeci dzień obrad

Ochrona porzeczki czarnej do łatwych nie należy z uwagi na niewielką liczbę zarejestrowanych w tym celu preparatów. W walce ze szkodnikami konieczne jest prowadzenie lustracji, a wykonywanie zabiegów przeprowadzać należy dopiero po przekroczeniu progu szkodliwości przez danego szkodnika. W ochronie przed chorobami warto wykorzystywać metody agrotechniczne, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wczoraj, 4 czerwca - w trzecim dniu Konferencji przeważały tematy związane z ochroną roślin.

Zmiany w IBA

2 czerwca, pierwszego dnia IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA w Białowieży odbyło się posiedzenie zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association IBA), podczas którego przeprowadzono wybory nowego zarządu organizacji, gdyż kadencja poprzedniego się kończyła.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (IV)

Według danych GUS (różnią się od danych IBA) uprawa porzeczki czarnej w Polsce prowadzona jest na 34 tys. ha, a zbiory w 2013 r. wyniosły 146 tys. ton. Gros plantacji stanowią, nie większe niż 10 ha. Jednak im mniejsza plantacja, tym niższe osiąga plony. Na plantacjach o powierzchni 10-20 ha osiągane są plony na poziomie 7,2 t/ha, na plantacjach powyżej 20 ha znowu niższe - 6,6 t/ha - stwierdził w swoim wystąpieniu dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (III)

Produkcja porzeczki czarnej w Polsce jest uzależniona od warunków pogodowych, a światowa produkcja jest uzależniona od produkcji europejskiej. W Polsce w ostatnich latach nie nastąpił znaczny wzrost produkcji tych owoców, bo zaledwie o ok. 10%. w Innych krajach wzrost był znacznie większy.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (cz. II)

Hasłem IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej jest: „Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości”. Polska została wybrana na organizatora tegorocznej konferencji z uwagi na pozycję lidera w produkcji tych owoców na świecie. Obecna konferencja jest największa z dotychczas organizowanych - przybyło na nią z całego świata 250 osób związanych z branżą.   
 

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (cz. I)

„Od produkcji do konsumpcji” - brzmiało hasło I Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA zorganizowanej w 2008 r. w Nowej Zelandii. Motywem przewodnim obecnej konferencji jest stwierdzenie: „Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości”. Polska została wybrana na organizatora tegorocznej konferencji z uwagi na pozycję lidera w produkcji tych owoców na świecie. Obecna konferencja jest największa z dotychczas organizowanych - przybyło na nią z całego świata 250 osób związanych z branżą.  

Pierwszy dzień konferencji IBA w Białowieży

Wczoraj, 2 czerwca do Białowieży przyjechali z całego świata plantatorzy czarnej porzeczki oraz inne osoby związane w różny sposób z uprawą tego gatunku. Przedstawiamy dokończenie wczorajszych obrad.

Rozpoczęła się konferencja IBA

2 czerwca rozpoczęła się IV Międzynarodowa Konferencja IBA poświęcona uprawie, ochronie, nawożeniu, marketingowi oraz współpracy w branży porzeczki czarnej. Przybyli na nią z całego świata plantatorzy i osoby w różny sposób związane z branżą.