Duże straty we włoskich sadach. Bałkany też zmrożone

W rejonie Parmy ponad 3 miliony sadzonek pomidorów uległo zniszczeniu przez przymrozki. Ponadto uszkodzenia młodych pędów i liści odnotowano na 450 ha winnic w rejonie Reggio Emilia.  Powodem są spadki temperatury do -3 stopni Celsjusza – podaje freshplaza.it, cytując dane Coldiretti.
 
Ucierpiały winnice w rejonie Modeny oraz sady czereśniowe w Vignola, gdzie temperatura -4 stopnie C uszkodziła zawiązujące się owoce czereśni i śliw. W okolicach Bolonii (Crevalcore i San Giovanni in Persiceto) przymrozek dotknął sady, które zostały uszkodzone w czasie wielkanocnych gradobić. Podobna sytuacja jest w rejonie Ferrary (Cento, Bondeno), gdzie oprócz sadów zniszczenia odnotowano w uprawach pomidorów i innych warzyw polowych.
 
Na północy Włoch w Trydencie uszkodzenia kwiatów są na plantacjach truskawek oraz w sadach czereśniowych. Brak jednak dokładnych danych o stratach. W okolicach Pavii w niektórych sadach (Varzi) zniszczenia są niemal 100 proc.: brzoskwinie, grusze, jabłonie, truskawki, czereśnie i morele. Doprowadził do tego spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza. Tutaj ucierpiały mocno także warzywa: cukinie, sałaty, szparagi i ziemniaki. 
 
W Kampanii (okolice Neapolu i Caserty) straty ponieśli producenci ziemniaków i pomidorów (w niektórych przypadkach 40 proc. zniszczonych nasadzeń). W sadach gdzie produkowane są jabłka Melannurca (z Chronionym Oznaczniem Geograficznym) są także duże uszkodzenia zawiązujących się owoców.
 

Związek rolników Coldiretti zauważył w piątek, że przymrozki i chłód oraz gradobicia i lodowaty wiatr mają katastrofalny wpływ m.in. na winnice. Według związku, w Wenecji Euganejskiej straty dotyczą 70-80 procent winogron szczepu Merlot. W kilku regionach zdziesiątkowane zostały także uprawy innych gatunków winorośli, białych i czerwonych.

Coldiretti ocenia straty włoskiego rolnictwa na 100 milionów euro.

Na Bałkanach intensywne opady śniegu były powodem łamania się gałęzi i drzew w sadach. W Bośni i Hercegowinie spadło 20 cm. Połamane drzewa są także w Chorwacji. Sadownicy, szczególnie producenci malin, śliwek, gruszek i jabłek, obawiają się dalszych strat, gdyż synoptycy ostrzegają przed utrzymywaniem się takiej pogody w następnych kilku dniach. Podobne zagrożenie jest w Serbii. Straty odnotowano także na Ukrainie, gdzie spadek temperatury do -4 stopni Celsjusza uszkadzał kwiaty moreli, czereśni i grusz. Przewiduje się że zniszczeniom uległo nawet 30 proc. kwiatów, szczególnie na zachodzie i północy kraju.

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory kapusty na Ukrainie opóźnione
Następny artykułDereń jadalny: zalecenia do produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.