Strona główna Tagi Maliny

maliny

Mniej malin jesiennych niż przed rokiem. Mimo tego ceny skupu nadal są na dnie

W przypadku malin dla przetwórstwa tegorocznego sezonu nie można zaliczyć do udanych. Dziś na punkty skupu dostarczane są jedynie owoce zerwane przez domowników danego gospodarstwa. Niektórzy zupełnie rezygnują ze zbiorów.

Komunikat jagodowy Bayer – malina, 25.05.2022

Komunikat jagodowy Bayer dla uprawy malin w gruncie otwartym z dnia 25 maja 2022 roku.

Zbiory warzyw i owoców w 2020 r. – wstępny szacunek

GUS podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2020 r.

Czerwone superowoce częścią dań i ich ozdobą

Maliny, truskawki, agrest, porzeczki, jemy je świeże, w koktajlach i ciastach. Czerwone owoce są też często wykorzystywane do dekoracji, zwykle na słodko, rzadziej do sałatki. Zawsze z boku talerza, tak jest w domach i w restauracjach. Świetnie się do tego nadają, są piękne i mają dużo pozytywnych konotacji, są świeże, energetyczne, romantyczne, ale nie muszą być tylko elementem dekoracyjnym, mogą być częścią dania. Oto kilka inspirujących propozycji użycia owoców jagodowych. Od startera, poprzez drugie danie, rybne i mięsne, aż pod desery.

Owocowy czas

12.02.2020 w miejscowości Szczekarków (woj. lubelskie) odbyła się konferencja jagodowa  „Owocowy czas”. Podczas spotkania poruszono tematy związane z ochroną, nawożeniem oraz doborem odmian truskawek, porzeczek, malin oraz borówek.

Szacunek tegorocznych zbiorów warzyw i owoców

GUS przedstawił dane przedwynikowego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2019 r. Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,8 mln t, tj. o ok. 8% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory owoców z drzew wyniosą niespełna 3,4 mln t, tj. o ok. 25% mniej od rekordowej produkcji ubiegłorocznej. Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 18% mniej od zbiorów 2018 r. Zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,7 mln t, tj. o około 11% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.

Śliwki, jabłka, maliny…

Jak w tym tygodniu na rynku hurtowym kształtowały się ceny owoców?

Owoce na rynku hurtowym

Na rynku hurtowym w mijającym tygodniu podaż jabłek była niska, ich ceny wysokie, z kolei wysoka podaż śliwek spowodowała ich niskie ceny. Wśród owoców jagodowych notowano wysoką podaż truskawek i jej spadek w wypadku borówki wysokiej.

Polskie superowoce od maja do października

Trwa kampania polskich owoców jagodowych. Jest ona dobrym przykładem edukacji konsumentów. Promuje fakt, że polscy producenci są w stanie produkować od maja do końca października. Borówki, truskawki, maliny, dziś, to nie są owoce importowane. Kampania jest przykładem współpracy, która jest pożądana przy każdej produkcji ogrodniczej.

Reperkusje sadowniczych bolączek odczują konsumenci

Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy i nierówne relacje z przemysłem przetwórczym to w tej chwili największe bolączki polskich sadowników. W tym sezonie dołączył do nich jeszcze czynnik pogodowy. Niekorzystne warunki pogodowe, szczególnie wiosenne przymrozki przyczyniły się do redukcji zbiorów, co z kolei odbija się na cenach owoców, a tym samym na kieszeniach konsumentów.