Owocowy czas

12.02.2020 w miejscowości Szczekarków (woj. lubelskie) odbyła się konferencja jagodowa  „Owocowy czas”. Podczas spotkania poruszono tematy związane z ochroną, nawożeniem oraz doborem odmian truskawek, porzeczek, malin oraz borówek.

Krzysztof Gasparski z firmy Procam opowiedział o najczęstszych przyczynach słabych efektów stosowania insektycydów.  Należy pamiętać, że szkodniki łatwo nabierają odporności na dane substancje aktywne. W przypadku roślin jagodowych niezwykle ważna jest także odpowiednia agrotechnika – złe cięcie, zbytnie zagęszczenie  (brak możliwości dopryskania roślin) oraz przenawożenie wpływają na większą wrażliwość roślin na szkodniki. Warto jest wybierać odmiany, które są odporne na choroby lub które są w mniejszym stopniu są atakowane przez szkodniki. Należy przestrzegać progów szkodliwości – w celu większej skuteczności warto wykonywać zabiegi od razu po przekroczeniu progu. Istotny jest także odpowiedni termin zabiegu, temperaturę, światło (światło może wpływać na dezaktywacją s.a). Dawki ś.o.r stosujemy tylko zgodnie z etykietą. Ważne jest również stosowanie odpowiednią ilość cieczy roboczej (zgodnie z etykietą).

Jak mówił dr Piotr Baryła od 8 lat, co 2 lata odnotowuje się spadek wielkości produkcji porzeczek czarnych. Jest on spowodowany przez warunki pogodowych, które obecnie w głównej mierze decydują o produkcji. W 2019 r produkcja wynosiła około 93 tys. ton, a w 2018 r. około 130 tys ton. Należy pomnieć także, duża liczba plantatorów zaniechała uprawy ze względu na bardzo niskie i niestabilne ceny owoców. Według prelegenta poziom produkcji w kolejnych latach będzie ulegał dużym wahaniom. W roku 2019 był widoczny spadek powierzchni plantacji porzeczek czarnych w naszym kraju. Natomiast do pewnego momentu porzeczka czerwona była alternatywą do plantatorów. Niestety jeżeli owoce jakiegoś gatunku osiągają wysokie ceny to powierzchnia w kraju zaczyna bardzo szybko rosnąć. W ostatnich latach w Polsce odnotowano bardzo duży wzrost produkcji – w 2019 r. plony wyniosły 34 tys. ton. Powstało dużo nowych plantacji, które przy dobrych warunkach pogodowych dadzą dobry plon.

W latach 2008-2010 cenny porzeczki czarnej utrzymywały się na wysokim pułapie, natomiast później odnotowano drastyczny spadek. W 2019 r. ze względu na słabe warunki pogodowe plony były mniejsze, co wpłynęło na wzrost cen porzeczki czarnej. Natomiast porzeczka czerwona w 2019 r. była znacznie tańsza niż 2017 i 2018. Rokowania dla porzeczki czerwonej nie są dobre. Jedynie pogoda może pomóc w osiągnięciu wyższych cen. Jednak według prelegenta w normalnym sezonie cena porzeczki czerwonej będzie oscylować poniżej 1 zł. Alternatywą może być tylko zmiana produkcji na deserową.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNawozy – zgoda na stosowanie od 15 lutego
Następny artykułZmiany klimatu, nowe zagrożenia i wyzwania związane z ochroną roślin. Podsumowanie 60. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.