Strona główna Tagi Mechaniczne cięcie drzew

mechaniczne cięcie drzew

Zalety i wady mechanicznego cięcia drzew

Wzrost zainteresowania sadowników mechanicznym cięciem drzew wynika z potrzeby zwiększenia wydajności produkcji oraz ograniczenia jej kosztów. Zanim podejmie się decyzję o wprowadzeniu tego systemu cięcia w sadzie, dobrze jest poznać jego zasady, zalety i wady. Poniżej informacje przekazywane przez doradcę holenderskiego Petera van Arkela podczas spotkań z polskimi sadownikami.

Praktycznie o zmianie sposobu cięcia

Przed kilkoma laty pomyślałem, że dobrze byłoby, aby nasze sady plonowały co roku i wydawały 80 ton jabłek z ha. Zainteresowałem się wówczas mechanicznym cięciem drzew. Miało mi ono pomóc w realizacji założonego celu. Do tego czasu drzewa ciąłem tylko ręcznie. Przy powierzchni prawie 11 ha zajmowało mi to zwykle dużo czasu. Chcąc ułatwić sobie pracę, postanowiłem zmienić architekturę sadu i zastosować cięcie mechaniczne.

Po cięciu drzew

Spotkanie zorganizowane pod koniec ub.r. w Woli Palczewskiej przez firmę Inventor z Mokobod zgromadziło sadowników zainteresowanych zagospodarowaniem biomasy, która pozostaje w sadzie po cięciu drzew. Prezentowane rozwiązania są korzystne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia (jeśli wycięte gałęzie są wykorzystywane jako opał), lecz także fitosanitarnego – ze względu na wzrost nasilenia chorób kory i drewna (konieczność usunięcia porażonych pędów z sadu).

Mechaniczne cięcie drzew owocowych

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie sadowników mechanicznym cięciem drzew. Coraz częściej też można spotkać w sadach dedykowane temu maszyny, gotowe lub skonstruowane samodzielnie.

Z czym do sadu?

Cięcie drzew jest zabiegiem, który trudno, jak na razie, zupełnie zmechanizować. Nawet gdy używamy pił konturowych, zawsze wskazane jest przeprowadzenie w koronach drzew pewnej korekty. W tym celu niezbędne są narzędzia ręczne – sekatory i piłki, a te coraz częściej zastępuje się elektrycznymi/pneumatycznymi rozwiązaniami. Pozwalają one wykonać ten zabieg szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Tego typu narzędzia/urządzenia oferowano także podczas ostatnich targów Interpoma w Bolzano (20–22 listopada ub.r.). Niektóre z nich są już dobrze znane również na polskim rynku, inne dopiero mają szansę na nim zaistnieć.

Mechaniczne cięcie jabłoni

W ubiegłym roku w Białej Rawskiej odbyło się spotkanie dedykowane nowej technice prowadzenia sadów. Zorganizowała go firma Soska Konsulting, a praktycznych wskazówek w tym zakresie udzielał holenderski doradca sadowniczy Peter van Arkel, który wraz z doradcami z tej firmy od kilku lat pomaga sadownikom we wdrażaniu tego systemu cięcia w ich sadach.

Pokaz mechanicznego cięcia

6 marca w gospodarstwie sadowniczym Państwa Małgorzaty i Kazimierza Pączków w Wierzchucicach (powiat bydgoski, gmina Sicienko) grupa sadowników z różnych rejonów Polski miała okazję zobaczyć, jak podczas mechanicznego cięcia drzew sprawdza się maszyna czeskiej firmy Ostraticky.

Mechaniczne cięcie drzew

W sadzie Grażyny i Andrzeja Borkowskich w Pawłowie (gmina Zawichost) odbył się 4 marca pokaz mechanicznego cięcia jabłoni przy użyciu listwy tnącej do konturowego cięcia sadów model CMA 250, włoskiej fabryki maszyn specjalizującej się w maszynach do cięcia drzew i krzewów FA MA Pruning System. Pokaz zorganizowany był przez firmę Agro-Leliwa z Tarnobrzega.