Strona główna Tagi Miesięcznik praktycznego sadownictwa

miesięcznik praktycznego sadownictwa

Sprawdź, o czym piszemy w Miesięczniku Praktycznego Sadownictwa SAD

Chcesz sprawdzić, o czym piszemy w Miesięczniku Praktycznego Sadownictwa SAD? Zapraszamy do pobrania wersji testowej – zamieściliśmy w niej fragmenty artykułów opublikowanych w pierwszym w 2023 roku wydaniu czasopisma.

W najnowszym MPS SAD 9/2020

We wrześniowym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD mowa między innymi o szacunkach zbiorów przedstawionych na kongresie Prognosfruit. Dodatkowo, przedstawiony został temat wyznaczania terminu zbioru jabłek.

W najnowszym MPS SAD 8/2020

W bieżącym sezonie ekstremalne warunki nie oszczędziły sadów. O to, jak wygląda dotychczasowa sytuacja w sadach, zapytaliśmy doradców sadowniczych z różnych rejonów Polski. W nowym numerze mowa między innymi również o odpowiednim przygotowaniu owoców do przechowywania, a także zabiegach po zbiorach w sadach pestkowych.

W najnowszym MPS SAD 6/2020

W nowym numerze omawiany jest między innymi temat nawadniania roślin sadowniczych, a także szkodników drzew owocowych, z którymi mamy do czynienia latem. Dodatkowo poruszamy temat wapnia, który odgrywa ważną rolę w budowaniu potencjału przechowalniczego jabłek.

W najnowszym MPS SAD 4/2020

Wraz z pierwszymi dniami kalendarzowej wiosny przypomniała sobie o nas także… zima. Znaczne spadki temperatury, jakie wystąpiły w niektórych rejonach kraju, także będą miały większy lub mniejszy wpływ na produkcję owoców niektórych gatunków. Łagodna zima przyczyniła się do większej presji m.in. ze strony szkodników oraz mączniaka jabłoni.

W najnowszym MPS SAD – 3/2019

Wysokie plony jabłek (ale też i owoców innych gatunków) jeszcze do niedawna cieszyły sadowników. Oznaczały zyski i umożliwiały planowanie kolejnych inwestycji w gospodarstwach. Obecnie są zmorą i zmartwieniem dla wielu producentów owoców, szczególnie tych, którzy nie są w stanie wyprodukować jabłek wysokiej jakości lub po prostu im się to nie udało. No i koło się zamyka: nie ma owoców wysokiej jakości (których produkcja, co by nie mówić, nie jest tania) – nie ma zysków, nie ma zysków – nie ma środków na inwestycje, nie ma środków na inwestycje – nie ma owoców wysokiej jakości. Redaktor naczelny Monika Strużyk.

W najnowszym MPS SAD – 2/2019

Obecnie coraz częściej i więcej mówi się nie o sukcesach branży sadowniczej, ale o problemach, z którymi borykają się producenci owoców. I to nawet już nie w kontekście samej agrotechniki, a zbytu owoców, wzrostu produkcji, jej rozwoju na wschodzie Europy i zmniejszającej się opłacalności produkcji na zachodzie – głównie za sprawą wzrostu kosztów siły roboczej i konkurencji na rynku. Sadownicy, poszukując wyjścia z tej trudnej sytuacji, podejmują różne działania – modernizują sady, dostosowują dobór odmian do preferencji odbiorców owoców na dalekich rynkach, wprowadzają do uprawy w swoich gospodarstwach także nowe gatunki. Są też producenci, którzy zdecydowali się na przetwarzanie owoców we własnym zakresie lub dopiero planują to robi. O tym w nr 2/2019 „MPS SAD” – redaktor naczelny Monika Strużyk.