Strona główna Tagi MPS Sad 2019

MPS Sad 2019

W najnowszym MPS SAD – 10/2019

Podczas tegorocznego kongresu Prognosfruit poinformowano, że zbiory jabłek w UE będą o 20% mniejsze niż w ubiegłym roku i wyniosą 10,566 mln ton. Jest to również o 8% mniej niż średnia z ostatnich trzech lat.

W najnowszym MPS SAD – 8/2019

W ostatnich latach, ze znanego dobrze wszystkim powodu, handlowcy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu polskich jabłek.

W najnowszym MPS SAD – 6/2019

Liczymy, przeliczamy, lustrujemy, kalkulujemy… O tym, że plony będą w tym roku niższe niż w ubiegłym, wiedzieliśmy niemal od początku sezonu, ale że będą aż tak niskie, tego wielu sadowników się nie spodziewało. A to przecież nie koniec sezonu. Głównym czynnikiem – na który, jak dobrze wiemy, nie mamy wpływu lub mamy tylko niewielki – jest pogoda, a ta nie rozpieszcza producentów owoców. Obecnie w wielu sadach widoczne jest masowe osypywanie się zawiązków, i to nie tylko w kwaterach jabłoni.

W najnowszym MPS SAD – 3/2019

Wysokie plony jabłek (ale też i owoców innych gatunków) jeszcze do niedawna cieszyły sadowników. Oznaczały zyski i umożliwiały planowanie kolejnych inwestycji w gospodarstwach. Obecnie są zmorą i zmartwieniem dla wielu producentów owoców, szczególnie tych, którzy nie są w stanie wyprodukować jabłek wysokiej jakości lub po prostu im się to nie udało. No i koło się zamyka: nie ma owoców wysokiej jakości (których produkcja, co by nie mówić, nie jest tania) – nie ma zysków, nie ma zysków – nie ma środków na inwestycje, nie ma środków na inwestycje – nie ma owoców wysokiej jakości. Redaktor naczelny Monika Strużyk.

W najnowszym MPS SAD – 2/2019

Obecnie coraz częściej i więcej mówi się nie o sukcesach branży sadowniczej, ale o problemach, z którymi borykają się producenci owoców. I to nawet już nie w kontekście samej agrotechniki, a zbytu owoców, wzrostu produkcji, jej rozwoju na wschodzie Europy i zmniejszającej się opłacalności produkcji na zachodzie – głównie za sprawą wzrostu kosztów siły roboczej i konkurencji na rynku. Sadownicy, poszukując wyjścia z tej trudnej sytuacji, podejmują różne działania – modernizują sady, dostosowują dobór odmian do preferencji odbiorców owoców na dalekich rynkach, wprowadzają do uprawy w swoich gospodarstwach także nowe gatunki. Są też producenci, którzy zdecydowali się na przetwarzanie owoców we własnym zakresie lub dopiero planują to robi. O tym w nr 2/2019 „MPS SAD” – redaktor naczelny Monika Strużyk.

W najnowszym MPS SAD – 1/2019

U progu nowego roku powinniśmy sobie życzyć, aby jak najwięcej polskich jabłek udało się wyeksportować, aby na nowych rynkach znalazły stałych odbiorców i aby słowo nadprodukcja w kontekście produkcji sadowniczej pojawiało się jak najrzadziej. Czy rzeczywiście jest na to szansa i z jakimi problemami i zagrożeniami przyjdzie się nam zmierzyć w najbliższej przyszłości, zastanawiają się ekonomiści, producenci i handlowcy, o tym w nr 1/2019 „MPS SAD” – redaktor naczelny Monika Strużyk.