Strona główna Tagi Nawozy dolistne

nawozy dolistne

Nawozy dolistne wyróżnione na targach Horti-Tech

W trakcie targów Horti-Tech 2017 w Kielcach jury konkursu na innowacyjne produkty wyróżniło serię nawozów dolistnych przeznaczonych do uprawy jabłoni.  
 
 

Spacerem po sadzie (9)

Powoli zbliżamy się do czasu, kiedy zaczynamy myśleć o dokarmianiu dolistnym jabłoni i gruszy po zbiorach owoców. Zabieg ten jest wskazany, szczególnie w tym sezonie, z uwagi na przebieg warunków atmosferycznych, który nie szczędził nam zarówno przymrozków, obfitych opadów deszczu, a także upałów. Zjawiska te wpływały na ograniczenia możliwości pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby, zniechęcały nas także do częstej aplikacji nawozów dolistnych.

Nawożenie papryki

Podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Enza Zaden 15 grudnia ub.r. w Klwowie przedstawiciele firm Intermag i ICL przekazali informacje na temat nawożenia papryki uprawianej pod osłonami.

Cynk – koniecznie pamiętaj

Zawartość cynku w naszych glebach może wahać się od kilku do 200 mg/kg gleby. Zależy ona od rodzaju skały macierzystej, z jakiej powstawała dana gleba. Te bogate w cynk powstawały zwykle z zasadowych skał wulkanicznych, piaszczyste mają naturalnie niską zawartość cynku. Cynk jest pierwiastkiem stosunkowo mało ruchliwym. Ulega on sorpcji wymiennej w glebie przez minerały ilaste, jej substancję organiczną oraz na powierzchni fazy stałej gleby.

Nawozy dolistne i biostymulatory: rynek, prawo i odpowiedni produkt

O rynku nawozów dolistnych i biostymulatorów, trudnościach związanych z regulacjami prawnymi i perspektywach rozwoju tego segmentu oraz o kwestiach dotyczących wyboru właściwego preparatu mówi dr Wiesław Ciecierski, dyrektor marketingu w firmie Intermag.

W teorii i praktyce – nawożenie

Praktyczne pokazy cięcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem sadowników i bywają okazją do przedstawienia innych interesujących producenta owoców zagadnień. Nie inaczej było na przedwiośniu tego roku w Palczewie k. Warki podczas spotkania zorganizowanego w sadzie jabłoniowym Piotra Kiliańskiego przez FruitAkademię. Sporo mówiono tam także o nawożeniu.
 

Po zbiorze owoców

Po zbiorze owoców w roślinach zachodzą procesy fizjologiczne prowadzące do tworzenia się pąków kwiatowych. W tym czasie drzewa przygotowują się też do spoczynku zimowego. Oba procesy zachodzą prawidłowo tylko w obecności dużej ilości asymilatów, fitohormonów oraz odpowiednim zaopatrzeniu drzew w składniki mineralne, szczególnie fosfor, potas i azot, a także mikroelementy, głównie bor. Nasze działania w tym właśnie momencie powinny wspierać z jednej strony procesy formowania się pąków kwiatowych, z drugiej strony procesy aklimatyzacji drzew do przetrwania zimy. Jesienią warto również zadbać o uzupełnienie zawartości składników pokarmowych w glebie, głównie potasu i fosforu, oraz regulację odczynu gleby.

Jak mieszać środki ochrony roślin z nawozami?

Potrzeby pokarmowe roślin oraz fazy rozwojowe poszczególnych patogenów sprawiają, iż optymalne terminy stosowania środków ochrony oraz nawozów dolistnych często się pokrywają. Zatem łączne stosowanie tych agrochemikaliów byłoby w pełni uzasadnione, o ile nie stoją na przeszkodzie inne czynniki wykluczające taką możliwość, jak niezgodność chemiczna lub ewentualna fitotoksyczność mieszaniny.

Sukces ekstraktów z alg

Na świecie zidentyfikowanych jest około 25 tys. gatunków alg. W rolnictwie do produkcji preparatów stymulujących wzrost i rozwój roślin znajdują zastosowanie głównie brązowe gatunki wodorostów, których naturalnym siedliskiem są zimne morza i oceany.

W Golianach o praktycznych rozwiązaniach do sadów

... mówili podczas „Majówki z Luną” 8 maja m.in. Janusz Miecznik z działu marketingu Agrosimex oraz Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy.