Sukces ekstraktów z alg

Na świecie zidentyfikowanych jest około 25 tys. gatunków alg. W rolnictwie do produkcji preparatów stymulujących wzrost i rozwój roślin znajdują zastosowanie głównie brązowe gatunki wodorostów, których naturalnym siedliskiem są zimne morza i oceany.

Na półkuli północnej najpowszechniej wykorzystywany jest Ascophyllum nodosum (fot.), podczas gdy na południowej – Ecklonia maxima i Durvillea potatorum. Inne gatunki, takie jak Laminaria spp. i Sargassum spp. (tropikalny odpowiednik rodzaju Ascophyllum), także są wykorzystywane przez producentów preparatów bazujących na algach, a użytkowanych w rolnictwie. Zastosowanie ekstraktów z A. nodosum jest szeroko rozpowszechnione, a podawane są one zarówno doglebowo, jak i dolistnie od ponad 100 lat. Aplikacja ekstraktu z tego wodorostu polepsza wzrost roślin, zwiększa plon, podnosząc jego jakość, i łagodzi skutki stresu abiotycznego, jak zasolenie gleby czy niedobory w niej wody. Jako że produkty na bazie alg powstają z wielu gatunków wodorostów, różnią się one nie tylko zawartością różnych pierwiastków i substancji poprawiających kondycję roślin, ale także poziomem auksyn i cytokinin oraz innych związków należących do grupy hormonów.

Ekstrakty z wodorostów są wykorzystywane zarówno jako cenne źródło substancji odżywczych dla roślin, jak i innych składników sprzyjających zwiększeniu plonu. Azot jest dla roślin bardzo ważnym pierwiastkiem, szczególnie w produkcji białek, kwasów nukleinowych i chlorofilu. Azotany są absorbowane z gleby i stanowią główne źródło azotu dla roślin. Azotany w roślinach są przekształcane do azotynów, a proces ten katalizuje reduktaza azotanowa. Udowodniono, że rośliny traktowane ekstraktem z wodorostów charakteryzują się zwiększoną aktywnością tego enzymu.

Także pod wpływem aplikacji wyciągów z alg rośnie aktywność enzymów odpowiedzialnych za przemiany żelaza i fosforu, ich pobieranie i asymilację. Ponadto rośliny traktowane wyciągami z wodorostów cechują się dobrym wzrostem i rozwojem, większą biomasą korzeni i części wegetatywnych oraz plonu. Rozwój systemu korzeniowego przyczynia się z kolei do efektywniejszego pobierania składników odżywczych.
Na podstawie tych obserwacji można stwierdzić, że ekstrakt z wodorostów ma pozytywny wpływ na roślinę, m.in. poprzez:

  •  redukcję szoku po posadzeniu;
  •  wzrost wielkości korzeni i ich wigoru;
  •  poprawę odżywienia roślin;
  •  zwiększenie biomasy;
  •  stymulację kwitnienia i zawiązywania owoców;
  •  w efekcie – zwiększenie plonów.

W wielu ośrodkach na świecie prowadzone są badania dotyczące działania ekstraktów z alg na patogeny roślin uprawnych. Wyniki doświadczeń zespołu irlandzkich naukowców, publikowane m.in. w materiałach konferencyjnych światowego kongresu dot. użycia biostymulatorów w rolnictwie (2012 r.), wykazują pozytywny wpływ ekstraktu z wodorostów A. nodosum jako środka zapobiegającego i zwalczającego patogeny roślin, w tym Fusarium oxysporum w uprawie pomidorów szklarniowych. W badaniach wyciągi z alg stosowano zarówno przed, w trakcie oraz po zakażeniu roślin patogenem (tabela). W efekcie jednoznacznie potwierdzono skuteczność tych wyciągów jako substancji wspomagających w walce z F. oxysporum.

Stopień redukcji infekcji Fusarium oxysporum w uprawie pomidora z zastosowaniem ekstraktu z alg:

Joanna Klepacz-Baniak

Artykuł pochodzi z numeru 4/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomisja Europejska przeciw przepisom chroniącym ziemię rolną
Następny artykułZałożenia reformy bezpieczeństwa żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.