Strona główna Tagi Ochrona biologiczna

ochrona biologiczna

Poinsecje – skuteczna ochrona biologiczna

Poinsecja, często nazywana "gwiazdą betlejemską", kojarzy się konsumentom głównie z okresem bożonarodzeniowym. Aby rośliny te mogły zdobić wnętrza w tym czasie, ich producenci już od lipca czynią starania w celu uzyskania towaru finalnego. Jednym z ważniejszych czynności w uprawie poinsecji jest dobra lustracja plantacji pod kątem występowania szkodników.

Czy ochrona biologiczna wkrótce będzie koniecznością w uprawie warzyw? [VIDEO]

Strategia “Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku 25 proc. użytków rolnych w Unii Europejskiej powinno stanowić rolnictwo ekologiczne. W Polsce to wciąż raczkujący temat. Zmniejszająca się liczba substancji czynnych wręcz wymusi na producentach zmiany podejścia do zabiegów ochrony. Warto już dziś zapoznać się z działaniem ochrony biologicznej w uprawie warzyw.

Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie, 24.01.2021 [Video]

Jakie wyzwania stoją przed sadownikami, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną? Zapraszamy do obejrzenia webinarium pt. „Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie”, którego gościem specjalnym był dr Michał Pniak, z firmy Biocont.

Koppert Polska wprowadza drugą dostawę w tygodniu

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Koppert Polska wprowadził możliwość domówienia produktów biologicznych poza standardowym trybem zamówień. Biologiczna ochrona roślin, aby była skuteczna, wymaga systematyczności i aplikacji w odpowiednim terminie. Dlatego zdecydowaliśmy się dostarczać towary do naszych klientów nie raz, a dwa razy w tygodniu.

Łatwo i tanio. Odstraszanie ptaków z sadów

Rola ptaków drapieżnych w ochronie upraw sadowniczych, to temat prezentacji Zbigniewa Fijewskigo, z Towarzystwa Ornitologicznego. Był on jednym z prelegentów w trakcie konferencji odbywającej się na targach MTAS FruitPRO 2018. 

O „nowalijkach” w Majkowie Dużym

Podczas spotkania zorganizowanego 12 stycznia przez firmy Lech-Pasz i Enza Zaden w Majkowie Dużym (woj. łódzkie) przedstawiono ofertę odmian sałat i rzodkiewki, a także ciekawe produkty do produkcji rozsady, nawożenia oraz ochrony roślin.

Przełom w ochronie przed parchem ziemniaka?

Naukowcy z  Université du Québec à Chicoutimi odkryli, że można skutecznie niszczyć Streptomyces scabies, patogena wywołującego parcha ziemniak, za pomocą substancji pozyskanych z nawłoci kanadyjskiej.
 
 

Drony do ochrony roślin – nowe rozwiązania

Kilka lat temu zapowiadano nadejście ery, gdy w produkcji ogrodniczej w codziennej pracy będą wykorzystywane drony. Wygląda na to, że ten czas już nadszedł i bezzałogowe pojazdy latające stają się narzędziem sadowników.
 
 

Drapieżcy przeciwko szkodnikom

Użycie w biologicznej ochronie upraw warzyw pod osłonami gatunków drapieżnych i pasożytniczych ma już kilkudziesięcioletnią historię. Jak i w innych metodach także na tym polu następują ciągłe zmiany i udoskonalenia. Ostatnio Holendrzy poszukiwania nowych gatunków drapieżców, których populacje nie powodują kłopotów, jakie zdarzają się przy korzystaniu z usług introdukowanych wcześniej organizmów.

Możliwości walki biologicznej z Drosophila suzukii

Możliwości chemicznego zwalczania są limitowane karencją, określoną liczbą zabiegów i maksymalnymi dozwolonymi pozostałościami substancji chemicznych w owocach, ściśle przestrzeganymi przez kraje je importujące, a także krajowego odbiorcę. Duże nadzieje pokłada się w metodach kontroli biologicznej, która mogłaby być bardzo przydatnym narzędziem w sterowaniu populacją Drosophila suzukii na terenach nieużytkowanych rolniczo, jak również na plantacjach produkcyjnych i w ogrodach przydomowych.