Poinsecje – skuteczna ochrona biologiczna

Produkcja poinsecja
fot. I. Sprzączka
Poinsecja, często nazywana "gwiazdą betlejemską", kojarzy się konsumentom głównie z okresem bożonarodzeniowym. Aby rośliny te mogły zdobić wnętrza w tym czasie, ich producenci już od lipca czynią starania w celu uzyskania towaru finalnego. Jednym z ważniejszych czynności w uprawie poinsecji jest dobra lustracja plantacji pod kątem występowania szkodników.

Problemy w uprawie poinsecji mogą powodować głównie: wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), mączlik szklarniowy (Trialeuroides vaporariorium) i poinsecjowy (Bemisia tabaci) oraz ziemiórki. Dlatego wskazane jest dokładne monitorowanie uprawy od jej samego początku. W tym zakresie pomocne są tablice lepowe i pułapki feromonowe. Gert-Jan de Vast, belgijski doradca firmy Biobest, radzi też producentom, aby regularnie podnosili rośliny do oględzin. Na przykład aktywność mączlika poinsecjowego nie zawsze jest dobrze zauważalna, a z pewnością szkodnik ten może powodować lokalne szkody – wyjaśnia G.-J. de Vast.
Materiał wyjściowy poinsecji sadzi się do doniczek na początku lata, kiedy zazwyczaj panują wysokie temperatury. Rośliny potrzebują wówczas dużej ilości wody. Problematyczne w tym okresie mogą się okazać patogeny odglebowe z rodzaju Pythium. G.-J. de Vast zaleca stosowanie biofungicydu Asperello® T 34, który zawiera antagonistyczny dla patogenów roślin gatunek grzyba Trichoderma asperellum. Po dostawie ukorzenionych sadzonek konieczne jest dokładne obejrzenie materiału wyjściowego pod kątem mączlika szklarniowego. Młode rośliny są ponadto wrażliwe na żerowanie wciornastków, ale presja ze strony tych szkodników zależy m.in. od metod produkcji i uprawy poprzedzającej. Poczwarki wciornastków, które przetrwały, łatwo mogą spowodować nasilenie się występowania tego szkodnika. Dlatego ważne jest zainwestowanie w dobrą ochronę roślin. Drapieżny roztocz Amblyseius swirskii skutecznie zwalcza wciornastki i mączliki, a pasożytnicze muchówki Encarsia formosa i Eretmocerus eremicus będą dodatkowo kontrolowały populację mączlików. Wykorzystanie tych pasożytniczych owadów można wzmocnić środkami chemicznymi dopuszczonymi do stosowania w programie Integrowanej Ochrony Roślin. Jednak wraz ze wzrostem roślin dokładne opryskiwanie roślin roztworami insektycydów staje się coraz trudniejsze, dlatego warto bazować na ochronie biologicznej – wyjaśnia G.-J. de Vast. Doradca podkreśla, że młode rośliny poinsecji często są atakowane przez larwy ziemiórek i muchówki Scatella stagnalis, które żerują na młodych korzeniach i mogą powodować znaczne straty. W celu ochrony poinsecji przed tymi szkodnikami można zastosować drapieżne nicienie i roztocze glebowe.
Nie ma standardowego protokołu ochrony biologicznej dla poinsecji. Dostarczenie wysokiej jakości roślin, wolnych od szkodników, wymaga uwagi na każdym etapie uprawy i reagowania w zależności od potrzeb – podsumowuje G.-J. de Vast.
Europejscy producenci roślin ozdobnych dostarczają rocznie na rynek ok. 110 milionów poinsecji. Branża wspierana jest długotrwałą kampanią Stars for Europe.
Źródło: „Christmas in August: delivering a pest-free Poinsettia requires a grower’s eagle eye” Ron van der Ploeg, AIPH

Related Posts

None found

Poprzedni artykułModa na peruki, moda na jeżówki, a nawet na bycie bardziej „eko”
Następny artykułRóże z certyfikatem ADR 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.