Strona główna Tagi Podtopienia

podtopienia

Międzyresortowe działania dla ograniczenia skutków suszy

W tym roku nie mieliśmy tak dotkliwej suszy jak w latach ubiegłych, ale zagrożenie jej występowaniem nadal istnieje, co sygnalizują niżówki na rzekach oraz lokalnie występująca susza rolnicza. Powodem takiej sytuacji są zmiany klimatu, które w sezonie letnim przynoszą bardzo wysokie temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto obecnie wydłużają się okresy suche. W sezonie wiosenno-letnim, a nawet jesienią pojawiają się krótkotrwałe ale intensywne nawalne deszcze. W efekcie pod wpływem wysokich temperatur woda zgromadzona w środowisku szybciej odparowuje, a nawet jeśli pojawi się na skutek krótkotrwałych i intensywnych opadów, to na ogół szybko odpływa z pól czy przestrzeni miejskich do małych i dużych rzek, i jeśli nie jest odpowiednio zatrzymana w środowisku, „ucieka” do Bałtyku.

Jesienne terminy stosowania nawozów

Do 30 listopada br. możliwe jest stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe.

Niezebrane warzywa. Pogoda wciąż utrudnia pracę

W centralnej i zachodniej Polsce w niektórych gospodarstwach producenci wiąż nie mogą dokończyć zbiorów warzyw. 
Powodem jest zbyt duża ilość wody w glebie, co nie pozwala na wjazd na pola.

Pogoda. Nietypowy rok pełen ekstremalnych zjawisk

Zaczęło się od wiosennych przymrozków, które mocno zniszczyły potencjał plonotwórczy w sadach Europy. Jednak to nie był koniec niszczycielskich działań pogody. To trudny rok dla producentów owoców i warzyw, którym dokuczały gradobicia, wichury, susze i podtopienia. Teraz, wraz z końcem sezonu produkcyjnego nadal nie widać zapowiedzi normalizacji sytuacji.

Nie można zebrać warzyw. Zalane pola na Łotwie

W ciągu ostatnich dni we wschodniej części Łotwy były ulewne deszcze. Producenci warzyw nie są w stanie wjechać na swoje pola by rozpocząć zbiory. Zapowiadają się nawet 50 proc. straty.
 

Spacerem po sadzie (3)

Czytając fora internetowe, fachową prasę, branżowe portale aż chciałoby się napisać do czytelników portalu ogrodinfo.pl coś ciepłego i pozytywnego. Chyba niestety na pozytywy i ciepło przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, oby niezbyt długo.

Wnioski ws. szkód spowodowanych pogodą – od 17 października

Od 17 do 31 października producenci rolni mogą składać do ARiMR wnioski o udzielenie pomocy w związku ze szkodami powstałymi w wyniku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy - podał resort rolnictwa.

Intensywnie pada, a rzeki wzbierają. Możliwe podtopienia

W niektórych regionach kraju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin spadło więcej deszczu niż powinno przez cały miesiąc. Do jutra deszcze nie ustaną, a to oznacza, że rzeki nadal będą wzbierać, może też dojść do podtopień.

Groźba podtopień i powodzi na przełomie kwietnia i maja

Na przełomie kwietnia i maja nad Polską mogą przejść wyjątkowo intensywne opady deszczu, podczas których w krótkim czasie może spaść nawet powyżej 100 mm deszczu. Oznacza to zagrożenie podtopieniami, a niewykluczone, że także powodzią - informuje serwis TwojaPogoda.

Korzystanie z wód powierzchniowych ma być płatne dla wszystkich

Ministerstwo Środowiska wprowadzi zasadę odpłatności za korzystanie z wód powierzchniowych. Tego wymaga od Polski prawo unijne. Dziś z tej opłaty zwolnione są niektóre branże. W nowym Prawie wodnym znajdą się również rozwiązania mające usprawnić zarządzanie gospodarką wodną – pojawią się nowe instytucje i zasady. Ustawa ma rozwiązać także problem lokalnych podtopień.