Groźba podtopień i powodzi na przełomie kwietnia i maja

Na przełomie kwietnia i maja nad Polską mogą przejść wyjątkowo intensywne opady deszczu, podczas których w krótkim czasie może spaść nawet powyżej 100 mm deszczu. Oznacza to zagrożenie podtopieniami, a niewykluczone, że także powodzią - informuje serwis TwojaPogoda.

Ostatnie dni przynoszą bardzo niepokojące prognozy pogody, zbliżone do tych z wiosny 2010 roku. Początkowo wydawało się, że są to tylko pojedyncze rozdania modeli prognostycznych, jednak na przestrzeni dni kilkukrotnie się one powtórzyły.

Na przełomie kwietnia i maja, a dokładniej między 28 kwietnia a 4 maja, czekają nas zgodnie z nimi intensywne opady deszczu, które będą przechodzić głównie na południową, wschodnią i centralną Polską falami przez kilka dni.

Za każdym razem będą przynosić znaczne ilości wody. Suma opadów do pierwszych dni maja może przekraczać 100 mm, a w Karpatach nawet 150 mm. Stwarza to zagrożenie podtopieniami, a w najgorszym przypadku także powodziami.

Na chwilę obecną trudno jest określić, w których konkretnie miejscach opady będą najbardziej obfite. Z większym prawdopodobieństwem będzie to dorzecze Wisły aniżeli Odry, ale wraz z następnymi prognozami może to jeszcze ulec zmianie.

Przyczyną ulew będą nadciągające nad Polskę od południa układy niskiego ciśnienia. Zwykle charakteryzują się one nie tylko dużym kontrastem temperaturowym na niedużym nawet obszarze, lecz przede wszystkim bardzo silnymi opadami o charakterze długotrwałym. Jeśli dodatkowo będą im towarzyszyć burze, to suma opadów lokalnie może okazać się bardzo duża.

Prognoza pochodzi z serwisu TwojaPogoda.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł12 dni zostało młodym rolnikom na złożenie wniosków o premie
Następny artykułRekrutacja na podyplomowe studia „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.