Strona główna Tagi Robotyka

robotyka

Czy roboty zastąpią pracowników w sadach?

Niedawny kryzys spowodowany COVID-19 pokazał, jak ważna jest dostępność pracowników sezonowych do wspierania europejskich producentów, m. in. w przygotowaniu sadów (np. w przycinaniu, przerzedzaniu), pracy w stacjach pakowania, zarządzaniu plonami oraz zbiorze owoców i warzyw. W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich, sektor jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego. Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?

Rosyjskie drony – polinatory dla truskawek

Pracownicy politechniki w Tomsku opracują drony - polinatory do uprawy truskawek. Projekt pszczół - robotów zostanie uruchomiony w 2019 roku.

Z Google pod szkło

Firma Iron Ox przyjęła założenie, że główka ekologicznie produkowanej sałaty spod szkła powinna kosztować konsumenta tyle samo, co warzywa konwencjonalnie wyprodukowane. Osiągnięcie tego celu ma umożliwić robotyzacja produkcji – obniżająca koszty robocizny tak, by jeszcze pokrywać wyższe koszty ochrony oraz niższą wydajność produkcji.

W warszawskim laboratorium powstał latający robot-zapylacz

B-Droid nie zbiera nektaru i nie wytwarza miodu, nie do końca można go więc nazwać robopszczołą. To jednak pierwsze na świecie autonomiczne urządzenie latające, które może zapylać rośliny - mówi twórca urządzenia, dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej.

Roboty zastępują pracowników w szklarniach

Kompano to robot, który usuwa zbędne liście w szklarniowej uprawie pomidora. Firma Priva, która go opracowała, została nagrodzona za najlepszą innowację w trakcie wystawy GreenTech Amsterdam 2016.

Pracownik z Japonii? – Proszę bardzo!

Do stolicy Japonii warto było pojechać w początkach grudnia, by spróbować poszukać pracownika dla swojego gospodarstwa. Było (prawie) możliwe zakupienie robota, który potrafi zbierać pomidory. Od 2 do 5 grudnia trwały tam targi IREX  2015. Zwiedziło je ponad 121 tysięcy zainteresowanych robotyzacją w różnych branżach.

Naukowcy zaprzęgną roboty do pracy z roślinami

Maleńkie roboty mogą wspierać rośliny w ich wzroście, a potem wspólnie z nimi tworzyć elementy tzw. żywej architektury, czyli np. ławeczki utworzone z żyjących roślin, czy ekrany maskujące elementy budynków. To byłby przełom w podejściu do architektury - mówi PAP prof. Przemysław Wojtaszek.