Strona główna Tagi Rośliny cebulowe

rośliny cebulowe

Już jest trzeci numer „Szkółkarstwa”

Oddajemy na Państwa ręce trzeci numer „Szkółkarstwa”, z którym wkroczyliśmy w pełnię sezonu. W tym numerze chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka artykułów.

Handel cebulami roślin ozdobnych zagrożony

Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Handlu Cebulami Kwiatowymi i Materiałem Szkółkarskim Anthos oszacowało wstępne straty producentów cebul i bulw roślin ozdobnych, spowodowane pandemią koronowirusa, na 160 milionów euro. Szkody spowodowane przez handel cebulkami kwiatowymi przez wirusa koronowego mogą wynieść 160 milionów euro. Obliczeń dokonano na podstawie ankiet wypełnionych przez członków stowarzyszenia. Przewidywane szkody wynikają z prawdopodobnego anulowania odbioru towaru przez klientów, odroczenia lub nieuiszczenia płatności za już odebrany towar i spodziewanych mniejszych zakupów materiały wyjściowego ozdobnych roślin cebulowych na przyszły sezon.

Holenderski ogród Keukenhof otwarty

W czwartek 22 marca ogród Keukenhof otwiera swoje ekspozycje. Jest międzynarodową i niezależną wizytówką holenderskiego sektora upraw kwiatowych, ze szczególnym naciskiem na kwiaty cebulowe - jest ich w tym roku przeszło 7 milionów, głównie tulipanów - w 800 odmianach.

Kwiaty letnie i jesienne w Chrzypsku Wielkim

Po udanych, odbywających się zawsze w majowy weekend, Międzynarodowych Targach Tulipanów ich pomysłodawcy Grażyna i Bogdan Królikowie z Chrzypska Wielkiego zorganizowali po raz pierwszy Jesienny Festiwal Kwiatowy (17–18 września). Wystawie kwiatów towarzyszył interesujący program. Między innymi można było zobaczyć prawidłowo prowadzoną uprawę mieczyków pod osłonami i w gruncie.

Międzynarodowe Targi Tulipanów 2016

Od 1 do 3 maja w gospodarstwie Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce trwają Międzynarodowe Targi Tulipanów (MTT), podczas których można zobaczyć kolekcję odmian tulipanów, uczestniczyć w pokazach florystycznych oraz odwiedzić stoiska firm oferujących środki do produkcji ogrodniczej.

Tulipan pokoju

W przedostatni dzień marca, podczas Dni Otwartych holenderskich firm specjalizujących się w hodowli, reprodukcji oraz sprzedaży tulipanów – Tulip Trade Event, „ochrzczono” nową odmianę tulipana ‘War Child Tulip’ L’Amitié®.

O roślinach cebulowych w Chrzypsku Wielkim

10 lutego w gospodarstwie demonstracyjnym Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce odbyła się konferencja, podczas której właściciel dzielił się spostrzeżeniami o uprawie roślin cebulowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele czasopism branżowych, ale również dziennikarze z prasy ogólnopolskiej, ponieważ celem spotkania była promocja roślin cebulowych.

Kwiaty kuszą ludzi do rozsiewania ich pyłków

Czy jesteś jednym z tych, którzy tak szaleją na punkcie kwiatów? Psychologowie z Rutgers State University w stanie New Jersey wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Na Zachodzie wiosna

Organizowane pod koniec stycznia (w tym roku w dniach 26 – 29.01) w niemieckim Essen Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) zawsze pozwalają zapomnieć o panującej na zewnątrz zimie (w tym roku wyjątkowo łaskawej, bo na zewnątrz panowała temperatura ponad 12°C). Przyczynia się do tego wyjątkowo bogata oferta firm hodowlano-nasiennych prezentujących kwitnące rośliny balkonowo-rabatowe, „cebulowe”, kwiaty cięte, gatunki doniczkowe oraz cały przekrój krzewów i drzew (ozdobnych i owocowych). Ważny dział stanowią także florystyka oraz technika i środki produkcji ogrodniczej.

Hipeastrum Chmiela – ciekawa roślina ozdobna

Popyt na cebule i kwiaty hipeastrum, syn. zwartnicy (Hippeastrum sp.), jest duży. Uprawia się kilka gatunków z tego rodzaju, na szczególną uwagę zasługuje jednak hipeastrum Chmiela (Hippeastrum x chmielii Chm.), wyhodowana przez prof. Henryka Chmiela w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW. Rośliny wydają oryginalne kwiaty, wprawdzie mniejsze od hipeastrum mieszańcowego (H. hybridum Herb.), ale za to łatwiejsze do układania w kompozycjach roślinnych.