Handel cebulami roślin ozdobnych zagrożony

Cebule roślin ozdobnych
fot. www.cebulki-kwiatowe.pl
Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Handlu Cebulami Kwiatowymi i Materiałem Szkółkarskim Anthos oszacowało wstępne straty producentów cebul i bulw roślin ozdobnych, spowodowane pandemią koronowirusa, na 160 milionów euro. Szkody spowodowane przez handel cebulkami kwiatowymi przez wirusa koronowego mogą wynieść 160 milionów euro. Obliczeń dokonano na podstawie ankiet wypełnionych przez członków stowarzyszenia. Przewidywane szkody wynikają z prawdopodobnego anulowania odbioru towaru przez klientów, odroczenia lub nieuiszczenia płatności za już odebrany towar i spodziewanych mniejszych zakupów materiały wyjściowego ozdobnych roślin cebulowych na przyszły sezon.

Największy kryzys spodziewany jest w wypadku dostawców cebul lilii, którzy spodziewają się anulowania wcześniej złożonych zamówień. Firmy te mają obecnie duże zapasy towaru, które prawdopodobnie w tym roku nie zostaną w całości dostarczone ogrodnikom. Zachodzi też obawa o wpływ koronowirusa na dalsze planowanie upraw, które raczej będą ograniczane. Sytuacja w Europie i w Amerykach określana jest przez producentów cebul jako „niepokojąca”. Z kolei klienci z krajów azjatyckich ostrożnie dokonują zamówień, bojąc się rosnącego ryzyka walutowego.

Dostawcy cebul roślin ozdobnych – zwłaszcza kwitnących wiosną tulipanów i narcyzów – obawiają się ponadto opóźnień w płatnościach. Materiał wyjściowy został już dostarczony do ogrodników, którzy wyprodukowali już z niego (lub wciąż uzyskują) kwiaty cięte. W związku ze stagnacją na tym rynku mają oni jednak problemy ze sprzedażą tego towaru i prawdopodobnie będą zabiegali o możliwość odroczenia płatności.

Źródło: www.akkerwijzer.nl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKolejne wsparcie dla rolników – kredyty preferencyjne
Następny artykułPrzetwory z superowoców dla walczących z pandemią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.