Strona główna Tagi Rumunia
Tag:

rumunia

Tureckie truskawki w Rumunii

Na rumuńskich plantacjach truskawek tylko co pokazały się kwiatostany – pierwsze zbiory są przewidywane za miesiąc, pod koniec maja. Rynkiem Rumunii rządzą truskawki importowane z Turcji. W tym sezonie ich import jest tańszy niż był w roku ubiegłym.

W Rumunii powstaną państwowe sklepy z lokalnymi produktami

Rząd rumuński postanowił mocno wesprzeć drobnych producentów żywności. Powołał państwową sieć mającą szkolić rolników, organizować ich, skupować ich produkty, sprzedawać je, a jak się da – także eksportować.

Rumunia importuje pomidory

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. Rumunia zaimportowała prawie 60 tys. ton pomidorów, a w tym samym czasie eksportowała zaledwie 260 ton tych warzyw.

Nowy portal pomoże rumuńskim producentom warzyw

Bursa de legume (www.bursadelegume.ro) to serwis, który ma za zadanie wesprzeć eksport rumuńskich warzyw oraz ułatwić sprzedaż na rodzimym rynku. Kluczem w  tym założeniu jest zapewnienie dostępu do informacji o aktualnej sytuacji rynkowej.
 

Jabłka i gruszki w Rumunii

Rumuńskie sady zajmują około 138,5 tys. hektarów, a produkcja owoców sięga prawie 1,2 mln ton (dane za 2015 r.). Jabłka i śliwki to główne gatunki – dają po około 40% zbiorów. Gruszki stanowią tylko 4%. Obniżenie przez rumuński rząd podatku VAT na żywność z 24% do 9% w lipcu ubiegłego roku dało pozytywny efekt w handlu owocami.

Rumuni będą inwestować w uprawę borówki

Eksperci oceniają, że w najbliższych latach w Rumunii może dojść do intensywnego rozwoju produkcji borówki amerykańskiej.

Produkcja i handel orzechami włoskimi w Rumunii

Po wczorajszej informacji na temat orzechów chilijskich – dzisiaj coś z obszaru nam bliższego. Rumunia jest po Francji drugim europejskim producentem orzechów włoskich. W ostatnich latach obserwowany jest raczej stabilny stan liczby drzew jak i zbiorów. Powiększaniu się areału i wielkości produkcji sprzyjają ostatnio fundusze unijne docierające do rumuńskich plantatorów.

Wysokie ceny warzyw w Rumunii. Winna m.in. susza

Ceny warzyw w rumuńskich marketach w ostatnim czasie wzrosły. Jak oceniają eksperci na podwyżki wpłynęła susza panująca w tym kraju, a także ostatnie wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Turcji.

Większy import produktów ogrodnictwa w Rumunii

Od początku stycznia do końca kwietnia wartość wyeksportowanych rumuńskich owoców i warzyw zamknęła się wynikiem 35,4 mln euro, jednocześnie wartość ich importu to około 260,0 mln euro.

Duży spadek zbiorów w Rumunii

W porównaniu z ubiegłym rokiem Rumunia spodziewa się spadku zbiorów warzyw o około 40%.

Ostatnie artykuły

Owocowy rynek hurtowy

Notowania cen owoców na rynku hurtowym z ostatniego tygodnia (16-22 sierpnia br.)

Kapusta, cebula i ziemniaki – te warzywa są w cenie

Notowania cen warzyw na rynku hurtowym z ostatniego tygodnia (16-22 sierpnia br.)

Klęski żywiołowe, niekorzystne zjawiska, katastrofy – pomoc już wkrótce

Od 27 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.