Strona główna Tagi Sadownictwo w rosji

sadownictwo w rosji

Chronione oznaczenie geograficzne dla jabłek z Kubania

Rozpoczął się proces rejestracji nazwy geograficznej Jabłka Kubania. Według korespondenta IA "Kazakh-Zerno", wkrótce pakiet dokumentów zostanie przesłany do urzędu patentowego (Rospatent) w celu uzyskania certyfikatu na unikatowy produkt.

Sadownicy Stawropola przyspieszają

Kraj Stawropolski leży na północnym przedgórzu Kaukazu. W ostatnich latach w tym typowo rolniczym regionie rośnie zainteresowanie zakładaniem sadów jabłoniowych. Inwestorzy wykorzystują koniunkturę oraz budżetowe subwencje.

Słaby zbyt jabłek w Rosji

Okres Nowego Roku i następujących po nim prawosławnych świąt Bożego Narodzenia jest w Rosji tradycyjnie czasem ożywienia handlu – także owocami. W bieżącym sezonie handlowcy i sadownicy są jednak zawiedzeni słabym popytem na jabłka.

Zapotrzebowanie Rosji na materiał szkółkarski

Rosyjskie profesjonalne (komercyjne) sadownictwo jest w znacznym stopniu zależne od importu materiału szkółkarskiego. Dotyczy to zarówno drzewek, krzewów jak i sadzonek truskawek.

Rosjanom jabłka się opłacają

Przewodniczący Związku Sadowników Rosji Igor Muchanin ocenia, że opłacalność upraw sadowniczych jest obecnie bardzo zadawalająca dla producentów. Jednak to tylko bezpośredni  dochód jest tak imponujący. Po odliczeniu kosztów inwestycji spada on bardzo mocno, ale i tak produkcja owoców daje satysfakcjonujące nadwyżki.

100 tysięcy hektarów sadów i jagodników

Taką ich powierzchnię planują osiągnąć do 2025 roku rosyjskie władze. W wielu miejscach Federacji są realizowane projekty mające po kilkaset hektarów.  Te nowe inwestycje bardzo często zaczynają się od postawienia chłodni na owoce.