Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765×100

Zapotrzebowanie Rosji na materiał szkółkarski

Materiał szkółkraski dla rosyjskiego sadownictwa
Rosyjskie profesjonalne (komercyjne) sadownictwo jest w znacznym stopniu zależne od importu materiału szkółkarskiego. Dotyczy to zarówno drzewek, krzewów jak i sadzonek truskawek.

W porównaniu z rokiem 2013 przywóz do Rosji materiału szkółkarskiego wzrósł co do wartości o 36%. W latach 2014-2015 ostra dewaluacja rubla spadek siły nabywczej przedsiębiorstw rolnych hamowały import, ale w ostatnich dwóch latach wzrósł on. Wartość celna w 2017 r. 8,5 mln sztuk importowanych rodzajów materiału szkółkarskiego (gatunki pestkowe i ziarnkowe, z wyjątkiem truskawek) wynosiła średnio 2,2 EUR/jednostkę. Wartość celna, która jest wykorzystywana w obliczaniu wartości rynkowej, jest średnią wszystkich upraw owocowych.

Według danych ekspertów z sektora, importowane są drzewka jabłoni (najpopularniejsza sadownicza roślina uprawna) – koszt 5-6 EUR/szt. Jeśli producent jabłek posiada własną szkółkę, wówczas cena młodego materiału jest 2-3 razy niższa.

W ostatnich latach w Rosji sadzono po około 15 tys. ha komercyjnych sadów rocznie, na co potrzeba było około 20 mln sztuk drzewek. Rosyjska produkcja drzewek wynosi około 11,6 mln sztuk.

za: Raport RMC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię