Strona główna Tagi Sadzeniaki

sadzeniaki

Będzie mniejszy import sadzeniaków do Rosji

Specjaliści zajmujący się ziemniakiem jadalnym przewidują spadek importu sadzeniaków w sezonie 2019. Jedną przyczyną tego jest wzrost ich ceny, następną – postępy w produkcji własnego materiału wyjściowego dla plantacji ziemniaków konsumpcyjnych.

PepsiCo zwiększy liczbę współpracujących gospodarstw rolnych o 30 proc.

Od 25 lat PepsiCo prowadzi w Polsce program agrarny oparty na współpracy z polskimi producentami ziemniaka, rocznie skupując płody rolne o wartości blisko 120 mln zł. W planach ma zwiększenie liczby współpracujących gospodarstw rolnych o 30 proc. i kolejne, wielomilionowe inwestycje w zakłady działające w Polsce, w tym zakład w Grodzisku Mazowieckim, jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków produkcyjnych PepsiCo w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma prowadzi też prace badawcze nad nowymi odmianami ziemniaków i sadzeniaków.

Kłopoty z sadzeniakami

Upały i susza w wielu regionach Europy mogą mieć wpływ na rosyjski rynek ziemniaków i warzyw. Zdaniem dyrektora wykonawczego Unii Ziemniaków Aleksieja Krasilnikowa, w Rosji mogą pojawić się problemy z dostawami sadzeniaków.

PIORiN: nie ma szkodliwej bakterii w sadzeniakach ziemniaka odm. Kuras

W ślad za komunikatem udostępnionym przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, PIORiN informuje, że zostały zakończone badania laboratoryjne, w wyniku których wykluczono podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (sprawca choroby zwanej bakteriozą pierścieniową ziemniaka) w partiach sadzeniaków ziemniaka odm. Kuras.

Podejrzenie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w sadzeniakach

PIORiN poinformowała, że istnieje podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (sprawca choroby zwanej bakteriozą pierścieniową ziemniaka) w dwóch partiach sadzeniaków ziemniaka: odm. Bellarosa (nr partii: PL 706/11/1027/06/11/67/17/D) oraz odm. Kuras.

Rosyjskiemu rolnictwu brakuje nasion i pestycydów

Ministerstwo rolnictwa Federacji Rosyjskiej przyznało, że według jego danych rolnictwo tego kraju jest prawie w pełni uzależnione od importowanych nasion, sadzeniaków oraz środków ochrony roślin. Minister A. Tkaczew zapewnia, że resort dołoży wszelkich starań by tę sytuację poprawić.

Rosja kupi sadzeniaki ziemniaków

Rosja jest w ostatnich latach drugim-trzecim producentem ziemniaków na świecie. Zajmują one ponad 2 mln hektarów, z których zbiera się 30-32 mln ton bulw. W normalne lata pokrywa to zapotrzebowanie swoich obywateli. Jak podaje Rosstat – państwowa służba statystyczna – około 80% tych warzyw pochodzi z gospodarstw farmerskich. Na rosyjskie talerze trafiło także jesienią i zimą ponad 663 tys. ton ziemniaków z importu – znacznie wyższego, niż w roku poprzednim.

Kwalifikowany sadzeniak – jak wybrać i kiedy zamawiać?

O to czym kierować się w podejmowaniu decyzji odmianowych i kiedy zamawiać sadzeniaki ziemniaka jadalnego spytałam przedstawicieli kilku firm oferujących kwalifikowany materiał sadzeniakowy.

Rosja może zabronić importu sadzeniaków z UE

Od 1 kwietnia Rosja może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.