Będzie mniejszy import sadzeniaków do Rosji

Specjaliści zajmujący się ziemniakiem jadalnym przewidują spadek importu sadzeniaków w sezonie 2019. Jedną przyczyną tego jest wzrost ich ceny, następną – postępy w produkcji własnego materiału wyjściowego dla plantacji ziemniaków konsumpcyjnych.

Susza z minionego lata spowodowała w państwach Unii Europejskiej obniżkę zbiorów ziemniaków – także sadzeniaków. Rosjanie – tradycyjny importer tego asortymentu – spodziewają się wzrostu cen sadzeniaków na poziomie 10-15%. W 2017 r. sprowadzono 24,1 tys. ton sadzeniaków – po około 40% pochodziło z Holandii i Niemiec, 9,5% – z Finlandii. Sprowadzone sadzeniaki posłużyły w 80% do wyprodukowania surowców dla przetwórstwa (chipsy, frytki).

Do 2025 roku w Rosji ma być wyhodowanych 12 nowych, konkurencyjnych rynkowo odmian ziemniaków. Opracowano 11 nowych metod ich selekcji. Cały program hodowlany ma kosztować 19 mld rubli. Obecnie są w państwowym rejestrze 432 odmiany ziemniaka. Z wypowiedzi szefostwa Unii Owocowo-warzywnej wynika, że mała jest orientacja co do ich walorów, przydatności dla poszczególnych regionów kraju, typu gleb, kierunku użytkowania.

za: agroinvestor.ru

PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkraińscy sadownicy przewidują gorszy sezon
Następny artykułNa Ukrainie – borówka liderem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.