Kłopoty z sadzeniakami

Upały i susza w wielu regionach Europy mogą mieć wpływ na rosyjski rynek ziemniaków i warzyw. Zdaniem dyrektora wykonawczego Unii Ziemniaków Aleksieja Krasilnikowa, w Rosji mogą pojawić się problemy z dostawami sadzeniaków.
– Redukcja importu, jaką odnotowano w ubiegłym roku mogła mieć jednak inną przyczynę, niż pogoda  – wynikała również z faktu lokalizacji produkcji w Rosji przez zagraniczne firmy – powiedział ekspert agencji Agroinvestor. – Jednak w tym sezonie nasz kraj może spotkać się z deficytem i znacznym wzrostem cen sadzeniaków – obawia się Krasilnikow.
 
Według Federalnej Służby Celnej w 2017 r. Rosja zakupiła za granicą 25,8 tys. ton sadzeniaków za 14,1 mln USD, a głównymi dostawcami były Holandia (33% pod względem wartości) i Niemcy (27%). Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku przywóz wyniósł 14,3 tys. ton (11,9 mln USD). W pierwszej kolejności import szedł  z Niemiec (42%), Holandia stała się drugim dostawcą (40%). Oprócz krajów Unii Europejskiej Rosja kupuje sadzeniaki na Białorusi (4,5% przesyłek w tym roku) i z Chin (3,1%). Nieznaczne ilości – mniej niż 1% – przypadają na Kazachstan i Indie.
 
Za: agroinvestor.ru
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzereśnie i wiśnie w Niemczech
Następny artykułCebulowe Warsztaty pod Grodziskiem Wielkopolskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.