Strona główna Tagi Warka

warka

Zbiory jabłek – komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki, 17.09.2022

Rozpoczęły się zbiory jabłek. Deszczowa pogoda sprawia, że pojawiają się obawy o pękanie Gali, tym bardziej, że ilość pracowników nie jest tak duża, jak byśmy chcieli. Jak sadownicy podchodzą do tematu przechowywania jabłek? Więcej o aktualnej sytuacji w sadach w komunikacie sadowniczym Mateusza Nowackiego.

Dwa Jabłka: Ochrona przed deszczem i szkodnikami w sadzie czereśniowym

Ten sezon nie sprzyjał producentom czereśni. Częste opady deszczu powodowały pękanie czereśni. Lokalnie pojawiały się gradobicia. Z Krzysztofem Zatorskim z firmy Dwa Jabłka spotkaliśmy się w sadzie czereśniowym, w którym zastosowane były osłony z folii. Jak sprawdziły się w tym sezonie?

Wspomogli poszkodowanych przez przymrozki

Firma Arysta LifeScience Polska wspólnie ze  Stowarzyszeniem W.A.R.K.A.  przekazała gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków pakiety produktów do ochrony upraw o wartości 15 000 zł. O środki ochrony mogły ubiegać się gospodarstwa o powierzchni od 3-10 ha z minimum dwójką uczących się dzieci, zlokalizowane na terenie gminy Warka.

To już ósma edycja Konferencji Odmianowej

W najbliższą sobotę 5 grudnia Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka zaprasza sadowników na Konferencję Odmianową. Wykłady i towarzysząca im ekspozycja środków produkcji sadowniczej odbędą się w Centrum Szkolenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi k. Warki.

Premier w sadzie w Warce: we wtorek rząd zajmie się skutkami suszy

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że we wtorek rząd zajmie się stratami ponoszonymi przez rolników w wyniku suszy. Przyznała, że susza dotknęła wszystkie województwa.

Holenderskie analizy polskich gleb. 6. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa

Z „akademickim kwadransem” prezes ZZO Warka Anna Marczak powitała uczestników 6. Miedzynarodowej Konferencji Nawożeniowej. Pierwszym wykładowcą jest Eric van der Hoef (FruitConsult). Opisał wyniki badania próbek gleby zebranych w polskich sadach a przeanalizowanych w placówkach holenderskich.

Co się odwlecze…

… to i tak trzeba będzie kiedyś zrobić. Nawrót zimy tylko nieznacznie przysłonił sadownikom problem nadchodzącego sezonu, w którym nawożenie, albo lepiej – odżywianie drzew będzie jednym z głównych zadań. zagadnieniom tym poświęcona będzie Konferencja Nawożeniowa, którą już w najbliższy czwartek 5 lutego organizuje w Warce Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego.

O embargu na Odmianowej

- Polacy to szczęściarze: pracują pomiędzy największym rynkiem zbytu, Rosją, a najbogatszym rynkiem świata – Unią Europejską… - to opinia pewnego Amerykanina przytoczona przez Piotra Korczaka podczas panelu o dniu dzisiejszym i przyszłości naszego sadownictwa kończącej 7. Konferencję Odmianową w Nowej Wsi. Do dyskusji z salą organizatorzy zaprosili prof. Eberharda Makosza, posła Mirosława Maliszewskiego oraz sadowników Bartka Paciorka i Piotra Korczaka właśnie. Oto niektóre z poruszonych w sobotę wątków.

Nie słabnie zainteresowanie warecką Konferencją Nawożeniową

Początek roku to okres, w którym sadownicy zapraszani są na wiele konferencji i szkoleń - mają więc w czym wybierać. Co roku bardzo wielu z nich nie zapomina o wareckiej Konferencji Nawożeniowej. Tegoroczna, piąta jej edycja, która odbyła sie we wtorek 14 stycznia zgromadziła rekordową ich liczbę, nie tylko z regionu warecko-grójeckiego.

Sadownik z Woli Palczewskiej wygrał w Warce

V Konferencja Nawożeniowa, która dzisiaj odbywała sie w Warce, zakończyła się przyznaniem nagród w konkursie na zręczność i spostrzegawczość.