Co się odwlecze…

Na Konferencji Nawożeniowej w 2014 roku; fot. A. Łukawska
… to i tak trzeba będzie kiedyś zrobić. Nawrót zimy tylko nieznacznie przysłonił sadownikom problem nadchodzącego sezonu, w którym nawożenie, albo lepiej – odżywianie drzew będzie jednym z głównych zadań. zagadnieniom tym poświęcona będzie Konferencja Nawożeniowa, którą już w najbliższy czwartek 5 lutego organizuje w Warce Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego.

Dokładne i częste lustracje na przedwiośniu z pewnością dostarczą wskazówek mogących ułatwić ułożenie programu ochrony sadu. O wiele trudniej gołym okiem zdiagnozować poprawnie stan odżywienia drzew i związane z nim potrzeby nawożenia sadów. Po długiej i ciepłej jesieni oraz takiej samej pierwszej połowie zimy w wielu z nich (zwłaszcza założonych na lekkich glebach, a więc w większości obiektów) można się spodziewać wypłukania podstawowych składników pokarmowych. Nawet tam, gdzie jesienią zadbano o poprawne zaopatrzenie w nie drzew.  Mamy więc pierwszy blok tematów, które na sali wykładowej oraz w kuluarach wareckiej Nawożeniowej będą interesowały sadowników: określenie skali i rodzaju niedoborów, sposoby oraz terminy optymalnego ich wyrównania.

I tak z wykładem o zaleceniach nawozowych dla polskich sadów na podstawie próbek analizowanych w Holandii wystąpi znany już uczestnikom wareckich konferencji Eric van der Hoef, holenderski doradca z Fruit Consult. O nawożeniu organicznym w sadzie mówić będzie Roel de Rooij z Ferm-O-Feed. Wykład o przyczynach i sposobach ograniczania zmęczenia gleby wygłosi  dr Krzysztof Rutkowski z UP w Poznaniu, a o sposobach poprawy jakości jabłek z uwzględnieniem dokarmiania pozakorzeniowego prof. Kazimierz Tomala z SGGW.

Przybywa produktów, którymi sadownicy mogą posłużyć się układając swój program nawożenia. Schematyczne wykorzystanie NPK plus Ca, plus ewentualnie jeszcze S czy nawet zestawy mikroelementów to już metoda dość anachroniczna. Poznawszy dobrze potrzeby drzew oraz cechy konkretnych produktów można konieczne (a niemałe) wydatki na nawozy zoptymalizować. O wyciągnięciu maksymalnych korzyści z zakupionych produktów będzie w Warce mowa bardzo często. Nie zabraknie uwag o innych jeszcze niż odżywcze właściwościach oferowanych na rynku produktów nawozowych. Wiele z nich ma również działanie ochronne czy choćby fungistatyczne lub stymulujące wzrost rośliny czy odporność na stresy (susza, przymrozki).

W Warce usłyszymy zatem wykłady: dr Piotra Pawlaka z Arysty LifeScience o wykorzystaniu biostymulatorów w produkcji owoców, dr Wiesława Ciecierskiego z Intermagu o programie „Stress Control System” i Piotra Szymczaka z FruitAkademii o nawożeniu dolistnym.

Wykładom towarzyszyć będą targi środków produkcji; organizatorzy przygotowali również, zgodnie z tradycją poprzednich spotkań, konkurs z atrakcyjną nagrodą.

6 Konferencja Nawożeniowa odbędzie się najbliższy czwartek w Centrum Sportu i Rekreacji w  Warce przy ul. Warszawskiej 45. Początek spotkania godz. 10.00; dokładny program wykładów znaleźć można tutaj.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHortico SA notuje rekordowe wyniki finansowe w 2014 roku
Następny artykułCzarnoziem – to czarnoziem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.