Nagrodzeni w konkursie „Sołtys Roku 2014”

13 samorządowców nagrodzono w konkursie "Sołtys Roku 2014". Wyróżniono sołtysów, którzy są liderami społeczności lokalnych i wykazali szczególne zaangażowanie w modernizację swoich wsi.

Konkurs pod patronatem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza organizuje redakcja „Gazety Sołeckiej” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Celem inicjatywy jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. We wtorek w Senacie wręczono laureatom nagrody.

– Już 13. raz spotykamy się tu w Senacie. Sołtys Senatu wita sołtysów – żartował Borusewicz, witając laureatów. Mówił, że są oni wyjątkowo cenni dla Polski, bo „udało się im wyzwolić lokalną aktywność, przekonać mieszkańców, że mimo wielu trudności warto działać wspólnie dla poprawy warunków życia w swoim miejscu zamieszkania”.

– Nie przypadkiem u wielu z was są realizowane przedsięwzięcia odnowy wsi. Jesteście prawdziwymi liderami lokalnymi, bohaterami, o których zbyt rzadko mówi się publicznie w mediach. A szkoda, bo jesteście tego warci, bo to wy pozytywnie zarażacie całą społeczność, pokazujecie pozytywne przykłady działania. To niezmiernie ważne i cenne – mówił samorządowcom Borusewicz.

Laureatów chwalił też Dariusz Młotkiewicz z kancelarii prezydenta; mówił, że wyzwalają oni pokłady energii w swoich lokalnych społecznościach.

Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. sołtys Ispu (woj. małopolskie) Tadeusz Bąk, który doprowadził w swojej miejscowości do podłączenia kanalizacji i zabezpieczenia przeciwpożarowo wsi. Innym laureatem jest Zbigniew Cieśla – sołtys Aniołowa w woj. warmińsko-mazurskim – który wspólnie z mieszkańcami wyremontował świetlicę wiejską „Pod dobrym aniołem”, zorganizował w swojej wsi plenerowe miejsce spotkań oraz zbudował boisko sportowe. W Aniołowie co roku odbywa się m.in. Zlot Miłośników Aniołów.

Nagrodzono także sołtys Grochowca (woj. podkarpackie) Marię Jakubowską, która przyczyniła się do poprawienia infrastruktury w swojej wsi – dzięki niej przeprowadzono gazyfikację, kanalizację, oświetlono ulice, wyasfaltowano drogi. Inna laureatka konkursu – sołtys Teresa Lemiesz z Ołoboku (woj. wielkopolskie) m.in. zaadoptowała budynek starej szkoły i stworzyła tam Muzeum Ziemi Ołobockiej, jest także współorganizatorką wydarzeń kulturalnych w swojej wsi.

Z kolei dzięki Andrzejowi Maratowi z miejscowości Stare Grudze (woj. łódzkie) zbudowano most na miejscowej rzece Uchance i założono we wsi telefony. Inny laureat – sołtys Wilczych Błot (woj. pomorskie) Jan Piotrowski wyposażył ulice swojej wsi w lampy solarne. Kursy nauki obsługi komputera dla kobiet i zajęcia rekreacyjno-zdrowotne zorganizowała sołtyska Nowej Wsi na Podkarpaciu Maria Rzucidło.

Wybrano też sołtysa seniora – został nim sołtys Karolewa (woj. wielkopolskie) Karol Kazecki – od 41 lat samorządowiec, działacz Wielkopolskiej Izby Rolniczej, inicjator wprowadzenia funduszu sołeckiego.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki w Chinach – chodzi m.in. o jabłka
Następny artykułCzereśnie i truskawki we Włoszech ucierpiały

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.