Strona główna Tagi Zbiór kombajnowy

zbiór kombajnowy

Czarne porzeczki na Lubelszczyźnie. Wizyta przedstawicieli IBA

Lubelszczyzna to polskie zagłębie uprawy czarnej porzeczki. Odwiedzenie tutejszych plantacji pozwala ocenić jak zapowiada się tegoroczny sezon. Z tej okazji skorzystali przedstawiciele delegacji IBA (International Blackcurrant Association), czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki, którzy w dniach 27-29 czerwca gościli w Polsce. Wizytowali oni plantacje położone w okolicach Lublina i Nałęczowa, a także odwiedzili firmę Weremczuk, produkującą kombajny do zbioru owoców miękkich.
 
 

Cięcie warzyw liściastych na miarę. Innowacja

Na tegorocznych targach Fruit Logistica pokazano model Ortomec 8400 Electro wyposażony w system Bicontrol – to zestaw czujników dokładnie mierzących wysokość rośliny od ich szczytu, co pozwala dostosować wysokość cięcia. 
 
 

Sprzęt do zbioru nie tylko szpinaku

Warzywa liściowe, takie jak szpinak, rukola czy roszponka, których część jadalną stanowią rozety liściowe, są bardzo pracochłonne przy ręcznym zbiorze. Jest on możliwy jedynie na amatorską skalę. Towarowe gospodarstwa, w których warzywa te są uprawiane muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt do ich zbioru.

Kombajny do zbioru czosnku

Zbiór czosnku w klimacie Polski przypada na lipiec i sierpień. W lipcu zbiera się odmiany ozime, natomiast miesiąc później jare. Wszystkie typy czosnku niewytwarzające pędów kwiatostanowych można zbierać, gdy około 50% roślin ma załamane liście. Czosnek wytwarzający pędy kwiatostanowe nie załamuje łodyg, a termin dojrzałości zbiorczej wyznacza się na podstawie zasychania liści. Na rynku dostępnych jest kilka modeli kombajnów do zbioru tego warzywa.

Do zbioru owoców

Podczas ubiegłorocznej wystawy FruitAkademia Show, która odbyła się na stadionie miejskim w Warce, wśród wielu maszyn szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te, które ułatwiają zbiór i transport owoców – platformy, kombajny i przyczepy sadownicze. Maszyny te nie tylko usprawniają prace w sadzie, lecz także zapewniają większe bezpieczeństwo pracownikom w porównaniu z drabinami. Ponadto są przydatne podczas cięcia drzew oraz rozkładania/składania osłon przeciwgradowych w sadach.

Podczas zbioru

Koszty zbioru stanowią często około połowę wszystkich kosztów poniesionych na produkcję owoców. Wynika to z faktu, że ten etap wciąż wymaga największego zaangażowania siły ludzkiej. Koszty pracy z roku na rok wzrastają, i choć z pewnością w Polsce są nadal jedne z najniższych w Europie, to krajowi sadownicy wciąż poszukują sposobów na ich redukcję. Z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania techniczne. Wśród nich są nie tylko samojezdne maszyny, jak platformy czy pluk-o-traki, lecz także niezastąpione podczas pracy w sadach urządzenia wielozadaniowe i wózki sadownicze.

Kombajny do kapusty

Kapusta w Polsce, nawet w dużych gospodarstwach, zbierana jest najczęściej ręcznie, ewentualnie z wykorzystaniem przenośników taśmowych. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. tym, że warzywo to ma stosunkowo długi okres dojrzałości zbiorczej i można zbiory rozłożyć w czasie. Ponadto wahania opłacalności produkcji oraz relatywnie tania siła robocza nie zachęcają do inwestowania w nowoczesne maszyny. Jednak w rejonach, w których brakuje pracowników sezonowych, mechaniczny zbiór kapusty powoli staje się koniecznością.

Kombajny do warzyw liściowych

Zbiór warzyw liściowych przeznaczonych na bezpośrednie zaopatrzenie rynku jest bardzo pracochłonny. Musi być prowadzony precyzyjnie w taki sposób, aby nie uszkodzić (rozerwać, zmacerować) liści i aby nie uległy one zanieczyszczeniu podłożem, co mogłoby przyczynić się do pogorszenia ich jakości, a na pewno do znacznego wzrostu kosztów i czasu związanego z oczyszczaniem. Ponadto w pełni sezonu wegetacyjnego, w towarowych gospodarstwach warzywa liściowe zbiera się codziennie ze względu na krótką ich trwałość.

Nowy kombajn do jagodowych

Podczas XV Targów Agro Show w Bednarach koło Poznania firma New Holland, uznany na rynku producent m.in. ciągników rolniczych, zaprezentowała nowy kombajn do zbioru roślin jagodowych. Konstrukcja maszyny może spełniać funkcję opryskiwacza rzędowego.

Jednorzędowe kombajny do zbioru korzeniowych

W ofertach firm wiele jest kombajnów do zbioru warzyw korzeniowych przydatnych w średniej wielkości gospodarstwach. Są to jednorzędowe maszyny, różniące się między sobą elementami konstrukcyjnymi.