Cebulowe spotkanie koło Inowrocławia

W miejscowości Turzany k. Inowrocławia w gospodarstwie państwa Weberów 20 lipca br. odbyło się spotkanie cebulowe, podczas którego przekazywano praktyczne wskazówki odnośnie ochrony, nawożenia oraz doboru odmian. Spotkanie zorganizowały firmy ADOB, BASF oraz Hazera. 
 
Na początku spotkania w Turzanach wiele praktycznych informacji dotyczących uprawy i ochrony cebuli przekazał zagraniczny doradca, Henk Jan Lutgert z firmy LCPC(Lutgert Crop Protection Concultancy). Holenderski ekspert podpowiadał jak chronić cebulę przed chwastami, chorobami i szkodnikami. 

Henk Jan Lutgert (LCPC)

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że w tym sezonie wysoką skutecznością wykazały się herbicydy doglebowe (Stomp 330 EC, Stomp Aqua 455 CS), ale na niektórych polach wystąpił problem z wtórnym zachwaszczeniem m.in. szarłatem szorstkim, rdestami, wilczomleczem, powojem polnym czy psianką czarną. – Niestety nie wszystkie gatunki chwastów można efektywnie zwalczyć w uprawie cebuli w późniejszych fazach rozwoju roślin. Na niektóre jedynym sposobem jest zwalczanie w przedplonie poprzedzającym uprawę cebuli – zaznaczał doradca.

W przypadku zwalczania najgroźniejszych chorób cebuli, prelegent wskazywał na układowy środek Signum 33 WG oraz Cabrio Duo 112 EC. Informował, że w „kraju wiatraków” to standardy do zwalczania mączniaka rzekomego a także Stemphylium. W Holandii uwzględnia się w zabiegach fungicydowych środki zawierające mankozeb i chlorotalonil (stosuje się je przemiennie), ponieważ dowiedziono, że taki sposób aplikacji przeciwdziała powstawaniu odporności sprawców chorób. 

Mówiąc o problemie zwalczania wciornastka w uprawie cebuli doradca podpowiadał, że szkodnik uaktywnia się w czasie upalnej pogody. Zalecał wykonanie co najmniej 3 zabiegów przeciwko temu szkodnikowi – z tym, że w przeciągu 12 dni. Taka strategia, jego zdaniem, pozwala unieszkodliwić nie tylko osobniki dorosłe, ale również młodsze stadia rozwojowe. Ekspert informował, że skuteczny w zwalczaniu tego szkodnika jest preparat SpinTor 240 SC. Mówił on również, żeby w zabiegach ochrony roślin nie łączyć fungicydów z insektycydami oraz z nawozami dolistnymi, a raczej starać się wykonywać te zabiegi oddzielnie lub dokładnie sprawdzać etykiety czy istnieje możliwość ich łącznego stosowania.

Marcin Chojecki oraz Maciej Wita z firmy BASF zwracali uwagę na dużą presję chorób po ostatnich, ulewnych opadach deszczu. Do zwalczania mącznika rzekomego w uprawie cebuli przedstawiciele firmy polecali Cabrio Duo 112 EC – zawierający dwie substancje czynne – dimetomorf oraz piraklostrobinę. Jest to środek wgłębny, lokalnie układowy i translaminarny, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Szerokim spektrum zwalczania patogenów grzybowych w uprawie cebuli wykazuje się również układowy środek Signum 33 WG, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, zawierający również dwie substancje czynne – piraklostrobinę oraz boskalid – mówił M. Chojecki. Spośród substancji czynnych herbicydów podkreślano znaczenie pendimetaliny w przedwschodowym zwalczaniu chwastów w cebuli. Tę substancję czynną w unikatowej formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą ma niedawno wprowadzony na rynek produkt Stomp Aqua 455 CS. 

Na 10-hektarowej plantacji gospodarzy spotkania uprawiane były 3 odmiany cebuli w typie Rijnsburger: Centro F1, Firmo F1 i Dormo F1, z oferty firmy Hazera. Ich charakterystykę przedstawił Piotr Manista, który podkreślał, że są one przeznaczone do bardzo długiego przechowywania. Centro F1 wyróżnia się silnym systemem korzeniowym i dzięki temu dobrze plonuje w różnych warunkach glebowych. Tworzy twarde, kuliste cebule okryte jasną, słomkowożółtą łuską. Firmo F1 cechuje się silnym wigorem, wzniesionym szczypiorem. Daje wysoki plon twardych cebul przydatnych do przechowywania do końca czerwca. Natomiast Dormo F1 posiada cechy podobne do dwóch wcześniej opisanych odmian – silny system korzeniowy i wigor zapewniają dobre odżywienie roślin i wysoki potencjał plonotwórczy. Tworzy kuliste, twarde cebule o złotobrązowej łusce.

Piotr Manista (Hazera)

O żywieniu cebuli mówił Włodzimierz Prus z firmy ADOB. Zwracał uwagę, że nawozy ADOB 2.0 zawierają mikroskładniki pokarmowe schelatowane biodegradowalnym czynnikiem chelatującym IDHA, aby dostarczyć roślinom lepiej przyswajalnych mikroskładników pokarmowych o dłuższym okresie działania. Roślina pobiera ich więcej i przez dłuższy czas. Formuła płynnych nawozów typu ADOB 2.0 została dodatkowo wzbogacona o biodegradowalne tensydy. Dzięki temu obniżone zostało napięcie powierzchniowe cieczy roboczej i wzrosła efektywność pokrycia blaszki liściowej podczas oprysku. W żywieniu cebuli prelegent zwrócił uwagę na chelat miedzi, który pozytywnie wpływa na jakość zawiązywanych główek i trwałość łuski.

 Włodzimierz Prus (ADOB)
 
Tekst i zdjącia: Aleksandra Andrzejewska, Marcin Bartczak 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGiełda w Sandomierzu będzie zlikwidowana
Następny artykułKapitał na start dla najlepszych projektów agrotech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.