Kapusty z Marne

Stacja hodowlana firmy Rijk Zwaan w Marne (Niemcy) leży w regionie Dithmarschen i specjalizuje się w hodowli odmian mieszańcowych kapust – głowiastej białej, czerwonej i włoskiej.
Stąd pochodzi pierwsza hybrydowa odmiana wczesnej białej kapusty Dithmarscher Früher. Stacja powstała w 1939 roku a po 60 latach weszła w skład firmy Rijk Zwaan. Wyszło stąd około 30 własnych kreacji kapust. Obecnie poza hodowlą zajmuje się tu nasiennictwem. Na 35 ha w samej miejscowości Marne oraz 7 ha pod Luneburgiem rozmieszczono 12 tysięcy poletek doświadczalnych i cieplarni foliowych. Pracuje tutaj 26 selekcjonerów, 20 sezonowych i 12 stałych pracowników. Rocznie przeprowadza się około 40 tysięcy krzyżówek. Efekty końcowe prac hodowlanych łatwo rozpoznać na rynku – nazwy odmianowe tych hybryd nieodmiennie kończą się na „-ma”: Adema, Ankoma, Muksuma, Storema, Nurima, Redma… itd.
Na spacer po stacji w Marne zapraszamy do naszej Galerii.
 
Aleksandr Bielenkij, Kijów

Related Posts

None found

Poprzedni artykułInsektycyd szkodzi pszczołom
Następny artykułNa Suwalszczyźnie powstaną sady ze starymi odmianami jabłoni i grusz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.