Marchew i cebula w centrum zainteresowania producentów z południa Polski

16 stycznia w siedzibie firmy Amplus w miejscowości Parndocin-Iły (woj. małopolskie) firmy Hazera, Amplus oraz Basf Polska zorganizowały spotkanie dla producentów marchwi i cebuli.

Firma Amplus to jeden z największych dystrybutorów i producentów świeżych warzyw i owoców. Współpracujemy z około 1000 polskich producentów, w tym z kilkudziesięcioma dostawcami warzyw okopowych. Posiadamy największą bazę certyfikowanych producentów GlobalGap (ok. 300) – informował Piotr Bucki, reprezentujący firmę Amplus. Prelegent podsumował także działalność firmy w minionym sezonie.


Piotr Bucki, Amplus

Tadeusz Kozera z Działu Technologii Produkcji firmy Amplus informował o systemach monitoringu i sygnalizacji zagrożeń związanych z możliwością wystąpienia chorób i szkodników w uprawach warzyw. Amplus stworzył pierwszy w Polsce system monitorowania chorób i szkodników w uprawach warzyw (na wzór systemu funkcjonującego w uprawach sadowniczych). W różnych rejonach uprawy warzyw w Polsce zlokalizowane są stacje meteorologiczne, które przesyłają dane klimatyczne na serwer, gdzie po analizie (przy użyciu właściwych modeli matematycznych) określany jest stopień zagrożenia infekcją lub wystąpieniem szkodnika. Producenci otrzymują komunikaty w formie wiadomości sms, o tym kiedy i jaką ochronę należy zastosować.


Tadeusz Kozera,  Amplus

Piotr Różański reprezentujący firmę Hazera omówił bogaty asortyment odmian marchwi, wyróżniając trzy segmenty: ● wczesne (Speedo F1, Bolero F1); ● do długiego przechowywania z możliwością wykorzystania na soki (Octavo F1, Melodio F1, Volcano F1); ● dla przemysłu (Gold Nugget F1, Extremo F1, Olimpo F1).


Piotr Różański, Hazera
 
Henk Jan Lutgert, holenderski doradca uprawowy  z Lutgert Crop Protection Consultancy mówił o problemach w zwalczaniu uciążliwych chwastów w uprawie marchwi i cebuli oraz o tym, jak z problemami w uprawie radzą sobie zachodni producenci.


Henk Jan Lutgert, Lutgert Crop Protection Consultancy

Piotr Manista, reprezentujący firmę Hazera omówił asortyment odmian cebuli prezentując zarówno te w typie Rijnsburger (Fasto F1, Centro F1, Firmo F1, Dormo F1, Retano F1); w typie amerykańskim (Rhino F1, Valentino F1).


Piotr Manista, Hazera

Maciej Wita reprezentujący firmę Basf Polska mówił o ochronie warzyw okopowych przed agrofagami i możliwościach zwalczania chwastów przy użyciu produktów firmy. Prelegent informował m. in. o możliwości użycia fungicydu Signum 33 WG do ochrony plantacji cebuli przed Stemphylium vesicarium, z kolei Cabrio Duo 112 EC (na bazie piraklostrobiny i dimetomorfu) polecał do zwalczania sprawcy mączniaka rzekomego.


Maciej Wita, Basf Polska


Organizatorzy spotkania i prelegenci (od lewej): Piotr Bucki (Amplus), Piotr Manista, Zdzisław Gnaś (Hazera), Maciej Wita (Basf Polska), Wioletta Czarna (Amplus), Henk Jan Lutgert (Lutgert Crop Protection Consultancy), Renata Jankowska, Piotr Różański (Hazera), Jarosław Łojek (Amplus).

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Więcej na ten temat w wiosennych wydaniach naszych czasopism.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRosyjskie embargo na bośniackie jabłka – z Polską w tle
Następny artykułXXVII Spotkanie Sadownicze Sandomierz już w najbliższą środę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.