Nowa odmiana ziemniaków o niespotykanych cechach

Różne odmiany ziemniaków
Naukowcy z Włoch i USA opracowali nową odmianę ziemniaków, która wyróżnia się od standardowych. Ma dziesięciokrotnie wyższą zawartość witaminy E i 200 razy wyższą zawartość witaminy A.

Golden Potato jest efektem pracy ekspertów z jednostek badawczych Uniwersytetu Ohio, Crea i Enea. Bulwy tej odmiany ziemniaka na przekroju prezentują wyraźnie żółty miąższ, co świadczy o dużej zawartości karotenoidów.
 
Odmianę uzyskano przez wprowadzenie do rośliny ziemniaka genów bakterii Erwinia, a do transferu wykorzystano Agrobacterium.
Golden Potato ma duże wartości odżywcze, przez co może realnie może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia ubogich społeczności np. w Azji. Porcja 300 g tych ziemniaków dostarcza organizmowi człowieka 68 proc. dziennej dawki witaminy E i 82 proc. witaminy A. Naukowcy szacują, że uprawa tej odmiany mogłaby przyczynić się do spadku liczby osób cierpiących na utratę wzroku spowodowaną niedoborem witaminy A, co jest problemem dla tysięcy osób np. w Indiach. 

Na razie Golden Potato pozostaje w laboratorium gdzie trwają dalsze badania. Jako organizm genetycznie modyfikowany nie został jeszcze dopuszczony do uprawy.

RS
Źródło: agronotizie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.