Pomidory gruntowe dobrze odżywione

Początek lipca to moment, kiedy rośliny pomidorów gruntowych rozbudowały już masę wegetatywną i zaczynają intensywne kwitnienie.

Kiedy pogoda jest niezbyt sprzyjająca – jest wilgotno, mokro i chłodno, pyłek nie osypuje się, klei się do pylników i nie dochodzi do zapylenia – w celu zwiększenia kwitnienia roślin można zastosować preparat Algaren Twin. Pozwala on zachować równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym i kwitnieniem roślin oraz poprawia zawiązywanie owoców.
 
Przy dużej masie zielonej i dużym jej zagęszczeniu, kiedy występują opady deszczu i rośliny nie przesychają, a temperatura powietrza nie przekracza 20oC, może dochodzić do infekcji i epidemiologicznego rozwoju zarazy ziemniaka. Z tego też względu należało już wcześniej pomyśleć o zastosowaniu kilkakrotnym preparatu Kripther. Jest to fosforyn potasu, który stosowany łącznie z środkami ochrony roślin powoduje zwiększenie tolerancji roślin na niektóre patogeny grzybowe. Ochrona przed chorobami grzybowymi jest wtedy zdecydowanie łatwiejsza, a skuteczność stosowanych środków chemicznych lepsza.
 
Kiedy rośliny są obłożone dużą ilością owoców zaczynających intensywnie rosnąć, można praktycznie do końca lipca stymulować ich dalszy wzrost i kwitnienie. Do tego celu można użyć preparatu Nutrigreen. Nie ma sensu dalszego pobudzania rośliny do wzrostu już w sierpniu ze względu na to, że ostatnie zawiązane owoce i tak nie dojrzeją i nie zostaną zebrane.

Kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające – podczas wysokich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza lub kiedy system korzeniowy jest zalany lub znajduje się w suchej glebie – wtedy nawet przy wysokiej zawartości wapnia w glebie albo nie jest on pobierany, albo jest pobierany, ale ze względu na niewielką transpirację nie przemieszcza się w roślinie. Taki stan rzeczy powoduje chorobę fizjologiczną zwaną suchą zgnilizną wierzchołkową. Dlatego też od początku po zawiązaniu pierwszych owoców należy takim roślinom i owocom dostarczać ten pierwiastek najlepiej w postaci preparatu Calciogreen zawierającego wapń w postaci mrówczanu. Nie działa on fitotoksycznie i parząco na roślinie, a jego przyswajalność i możliwości przemieszczania są bardzo wysokie. Zabiegi powtarzamy systematycznie co 7-14 dni w zależności od przebiegu pogody praktycznie aż do dojrzewania owoców.
   
W celu lepszego i bardziej wyrównanego dojrzewania możemy zastosować produkt Hascon M 10. Poprawia on wybarwienie owoców, parametry jakościowe plonu oraz wpływa korzystnie na brix i smak pomidorów.

Arkadiusz Majkowski, doradca Green Eco Poland
Więcej informacji: www.greenecopoland.pl

Źródło: Green Eco Poland

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGreenpeace wyceniło pracę pszczół w Polsce na ponad 4 mld zł
Następny artykułHolenderski handel zagraniczny cebulą w 2016 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.