Projekt ZIEMNIAK POLSKI – wsparcie działalności rolników

ziemniaki
W Polsce około 300 tysięcy gospodarstw zajmuje się produkcją ziemniaka. Nadrzędnym celem projektu ZIEMNIAK POLSKI jest wspieranie rolników w zakresie prowadzonej przez nich działalności.

Integracja
Strona ZIEMNIAK POLSKI Program dla ziemniaka http://programdlaziemniaka.pl/ , powstała w efekcie współpracy świata nauki i gospodarki. Założonym efektem prowadzonych działań jest konsolidacja wielu środowisk mających znaczenie dla rozwoju branży ziemniaczanej w Polsce. Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizujące „Program dla Polskiego Ziemniaka”. Za koordynację współpracy, w tym prowadzenie strony WWW, odpowiada Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka Sp. z o.o. z siedzibą w Strzekęcinie. Jest to spółka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Współpraca

Tworzony jest klaster instytucjonalny wykorzystujący stronę WWW, bazy mailingowe i serwer SMS, jako narzędzia wspierające współpracę. W ramach projektu współpracują (stan na 5.08.2020 r.):

  1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Departament Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Roślinnej, Departament Przetwórstwa i Rynków Rolnych, Departament Klimatu i Środowiska oraz Departament Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji.
  2. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka Sp. z o.o. (koordynator projektu).
  3. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie – Oddział w Boninie.
  4. Hodowla Ziemniaka Zamarte – Grupa IHAR.
  5. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu – Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów.
  6. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
  7. Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie.
  8. Polska Federacja Ziemniaka – Partner społeczny projektu.

Rozwój
Strona ZIEMNIAK POLSKI Program dla ziemniaka podzielona jest na działy (menu). Za każdy z działów odpowiada koordynator, z którym można nawiązać bezpośredni kontakt za pośrednictwem strony http://programdlaziemniaka.pl/. W ramach aktualności poszczególnych działów możemy śledzić, to co dzieje się w danym obszarze. Zespół koordynatorów współpracuje ze sobą wykorzystując platformę do komunikacji online. Wspólnie określamy najważniejsze cele, zadania i ustalamy harmonogramy działań.
Za dział PROGRAM DLA POLSKIEGO ZIEMNIAKA odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za dział NAUKA – Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie – Oddział w Boninie, HODOWLA – Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka, GOSPODARKA – jest to dział współtworzony we współpracy z Polską Federacją Ziemniaka, za dział O ZIEMNIAKACH – Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka we współpracy z Hodowlą Ziemniaka Zamarte, OCHRONA ZIEMNIAKA – Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu wraz Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie – Oddziałem w Boninie , AGROCHEMIA – Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie.

W dziale WSPÓŁPRACA, koordynowanym przez Pomorsko Mazurską Hodowlę Ziemniaka, znajdują się informacje o szkoleniach oraz zaproszenia do współpracy adresowane do poszczególnych grup interesariuszy: środowiska akademickiego, organizacji branżowych, rolników, przedsiębiorców, pracowników administracji, w szczególności doradców rolniczych.

źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe wymagania Unii Europejskiej dla rozsady oraz nasion pomidora i papryki
Następny artykułO szkodach i odszkodowaniach łowieckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.