System łagodzący suszę w rolnictwie

Susza wiosna 2019 - powiat toruński
Powtarzające się dotkliwe susze to jedno z największych utrapień rolników w Polsce i innych krajach europejskich. Postępujące ocieplenie klimatu nie pozostawia złudzeń – susze będą się powtarzać. Wymaga to zmiany tradycyjnego sposobu widzenia gospodarki wodnej w rolnictwie i poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.

Państwowy Instytut Technologiczno-Przyrodniczy zaproponował w minionym roku sposób wsparcia rolników w sytuacjach kryzysowych wywołanych suszą. Chodzi tu o umożliwienie rolnikom wykorzystania do nawodnień wód podziemnych z niezbyt głębokich poziomów wodonośnych. Pomysł znalazł poparcie u specjalistów z Państwowego Instytutu Geologicznego, którzy ustalili, że istnieją znaczne zasoby wód podziemnych dyspozycyjnych dla rolnictwa, które obecnie są wykorzystywane zaledwie w ok. 20%.

Opisane zamiary zostały już zaakceptowane przez Komisję Europejską, co pozwoli skorzystać z dotacji unijnych zarezerwowanych dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a być może także dla Regionalnych Programów Operacyjnych w ramach polityki spójności.

Obecnie Instytut Technologiczno – Przyrodniczy wraz z partnerami tworzy konsorcjum badawcze, które rozpocznie pracę nad koncepcją zapewnienia uzupełniania zasobów wód podziemnych wykorzystanych dla rolnictwa tak, aby nie doszło do ich trwałego uszczerbku.

Źródło: ITP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułImport warzyw do Rosji nadal niezbędny
Następny artykułKomunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 07.05.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.