W Czuszowie o problemach producentów warzyw

Uczestnicy spotkania
13 stycznia w Czuszowie (woj. małopolskie, pow. proszowicki) odbyła się konferencja rolno-warzywna. Wydarzenie zorganizowały hurtownia rolno-ogrodnicza Agro-Bet – Hubert Baranik oraz Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw (OZPW). Tematem przewodnim spotkania było rolnictwo XXI w. – problemy i sukcesy.

– OZPW, założony jesienią ub.r. jest organizacją, która reprezentując interesy producentów warzyw silnie oddziałuje na rynek związany z produkcją warzyw – otwierając konferencję podkreślił Hubert Baranik.

Organizacja ta, w której zrzeszonych jest już kilkuset rolników, siły w realizacji działań upatruje w konsolidacji branży. Stowarzyszenie realizuje działania związane z wprowadzeniem cen minimalnych, dotrzymywaniem przez skupujących warzywa 14-dniowych terminów płatności, walczy z nieuczciwymi praktykami przepakowywania warzyw sprowadzanych z zagranicy i sprzedaży ich na rynku jako produktu polskiego, wspiera szacowanie szkód łowieckich w rolnictwie oraz na skalę lokalną − lobbuje utworzenie giełdy rolnej na wschód od Krakowa. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz. Przemawiając wyrazili oni uznanie dla działalności OZPW.


Od lewej: Artur Stępa, wiceprezes i skarbnik OZPW; Łukasz Atłas, rzecznik prasowy OZPW; Adam Wilkosz, wiceprezes OZPW; Zbigniew Cichoń, senator RP; Zbigniew Gwóźdź, członek zarządu OZPW; Marcin Mierzwa, odpowiedzialny za sprawy związane z organizacją i logistyką w OZPW; Hubert Baranik, właściciel hurtowni rolno-ogrodniczej Agro-Bet; Zbigniew Orzechowski, prezes OZPW

Partnerami wydarzenia były firmy związane z branżą rolno-ogrodniczą (Agraplant, Biogen, Basf, Chemirol, Ek-Rol, Innvigo, Polcalc, Procam). W trakcie spotkania miały miejsce prelekcje przedstawicieli wybranych firm.


Maciej Wita, reprezentujący firmę BASF zwrócił uwagę na najgroźniejsze patogeny i uciążliwe chwasty w uprawie warzyw kapustnych oraz korzeniowych podając zalecenia dotyczące zwalczania tych organizmów
 

Roman Sałdan, doradca handlowy w firmie Polcalc omówił znaczenie wapnia w agrosystemach oraz zaprezentował właściwości nawozu wapniowego Polcalc III Generacji


Łukasz Basiak z firmy Agraplant zwrócił uwagę na problemy związane m. in. z niską zawartością próchnicy w glebie oraz zaproponował możliwości zwiększenia żyzności gleby przy użyciu produktów bazujących na kwasach humusowych (np. HumiAgra), w mieszaninie z ekstraktem z alg (AlgoHum), w mieszaninie z aminokwasami (AmiAgra) oraz na pożytecznych mikroorganizmach (np. BacterPlant)


Tomasz Chochorowski z firmy Innvigo przedstawił szeroki wachlarz produktów firmy, które znajdują zastosowanie produkcji warzyw, zbóż i rzepaku

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSortowanie cebuli wg Holendrów
Następny artykułRusza zimowa edycja Agro Akademii Warzywniczej BASF 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.