W bloku wykładów dotyczącym ziemniaka dr Tomasz Lenartowicz z COBORU mówił o roli jakości materiału sadzeniakowego w uprawie ziemniaka, następnie dr Witold Szczepaniak UP w Poznaniu przybliżał producentom wybrane aspekty nawożenia ziemniaka. Z kolei o ochronie upraw opowiedział Jan Jajor z firmy Bayer, a na zakończenie wykładów ziemniaczanych doradca rolny dr Tadeusz Gawlik scharakteryzował odmiany firmy HZPC.
W bloku „cebulowym” głos zabrał Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, który mówił o chorobach i szkodnikach stwarzających największe problemy na plantacjach cebuli w tym roku. Natomiast z ostatniego wykładu tegorocznego Święta, prowadzonego przez pracowników SGS Polska można było dowiedzieć się co jest prawdą, a co mitem w powszechnych opiniach dotyczących Certyfikacji Global G.A.P.
Dyskusja po wykładzie Radosława Suchorzewskiego
Dla odwiedzających spotkanie przygotowano również poletka, na których w tym roku można było porównać plonowanie 69 odmian cebuli i 17 odmian ziemniaka. Pogoda w bieżącym sezonie nie obeszła się łaskawie z plantatorami cebuli w sporej części kraju – w wielu miejscach pojawiły się problemy ze wschodami roślin, a wysoka temperatura i deficyt opadów w okresie letnim dodatkowo zahamował wzrost cebul. Efekty niekorzystnej aury można było również zauważyć na nienawadnianych uprawach w Henrykowie – cebul zebranych z poszczególnych poletek odmianowych było niezbyt dużo, dodatkowo miały one mniejszą średnicę w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Poletka odmianowe cebuli
Poletka odmianowe ziemniaka
Najlepiej wypadły cebule w typie hiszpańskim (średnio długiego dnia) i amerykańskim (długiego dnia), które osiągnęły spore rozmiary, choć ich plony nie są zadowalające.
Cebule w typie amerykańskim wytworzyły główki o dużej średnicy
Jak co roku, firmy oferujące środki do produkcji rolnej przygotowały w Henrykowie swoje stoiska, na których można się było zapoznać m.in. z ofertą nasion cebuli i sadzeniaków ziemniaka, nawozów, środków ochrony roślin, maszyn do uprawy i przygotowania warzyw oraz ziemniaków do sprzedaży oraz systemów przechowalniczych.
Stoiska firmowe
Stoiska firm maszynowych
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}