Warzywa gruntowe w polu – stwórzmy im idealne warunki rozwoju

Kwiecień był niezbyt korzystnym czasem dla warzyw wysadzonych w pole, nawet tych przykrytych włókniną, a zwłaszcza folią perforowaną.

Druga połowa miesiąca była sucha i niezbyt ciepła. Często pojawiały się wiatry niosące zimne powietrze. Przy silniejszych podmuchach na polach piaszczystych zdarzały się migracje cząstek gleby. Nie były one jednak tak częste jak w roku ubiegłym, gdzie dochodziło do wywiania lub zasypania całych plantacji cebuli czy też warzyw korzeniowych posianych na redlinach. Pod koniec kwietnia również wystąpiły dość silne spadki temperatury poniżej 0oC.

Początek maja to zapowiedź poprawy warunków termicznych, jakie mają panować. W takim układzie pogodowym należy zadbać aby rośliny miały komfortowe warunki wilgotnościowe. W razie niedoborów wody należy plantacje zacząć deszczować, a następnie  myśleć o dokarmianiu dolistnym nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi duże ilości  łatwo przyswajalnego fosforu (Magic P Star) lub stymulacji wzrostu.

Na początku należy rośliny pobudzić do intensywnego wzrostu używając preparatów zawierających aminokwasy, takich jak Nutrigreen, w pełnych maksymalnych dawkach na hektar. Bardzo ważne jest tutaj, aby pamiętać o niezbyt dużych ilościach cieczy roboczej zużywanej na jednostkę powierzchni. Rośliny są jeszcze niewielkich rozmiarów, zwłaszcza te rosnące bez żadnych okryć, a maksymalna ilość cieczy ma zatrzymać się na istniejących liściach. Zużywając duże ilości cieczy użytkowej zlewamy niewielkie powierzchnie liści, z których ona po prostu ścieka, trafiając do gleby.  W takim przypadku efekty naszego zabiegu będą mierne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do preparatu Nutrigreen środka Kripther w zalecanej dawce. Taka mieszanina będzie pobudzać do wzrostu nie tylko części nadziemne, ale również system korzeniowy.

Jeżeli natomiast chcemy postymulować do wzrostu sam system korzeniowy lub wspomóc roślinę w wytworzeniu większej ilości kwiatów można użyć wyciągu z alg morskich o nazwie Algaren Twin. Preparat ten posiada w swoim składzie odpowiedni zestaw auksyn i cytokinin, który korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego przy rozbudowanej części nadziemnej. Przygotowuje również rośliny do wzmożonego kwitnięcia co wiąże się z wielkością wydanego plonu.

W ciągu dalszej wegetacji aby podtrzymać rośliny w dobrej kondycji zwłaszcza w warunkach stresowych podczas wegetacji można używać preparatu Nutrigreen lub preparatu o nazwie Revival w ilościach zalecanych przez producenta. Nieprzerwane stosowanie tego rodzaju środków będzie wpływało na utrzymanie rośliny w dobrej kondycji, jak również spowoduje opóźnienie starzenia się roślin, co wpłynie na jakość plonu.

W czasie intensywnego wzrostu roślin zwłaszcza w warunkach niedoboru czy też nadmiaru wody w glebie oraz zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur należy pamiętać o dokarmianiu roślin wapniem. Jest to pierwiastek bardzo wolno przemieszczający się w roślinach, co może spowodować jego niedobory w najszybciej przyrastających częściach roślin, powodując objawy tip burnu. Skutkuje to tym, że gotowy plon niestety nie nadaje się do sprzedaży. Jeżeli nawet nie będzie oznak chorób fizjologicznych związanych z niedoborem wapnia, to rośliny niezbyt dobrze odżywione tym składnikiem mogą ulegać częstszym infekcjom przez patogeny grzybowe, a zwłaszcza przez szarą pleśń. Natomiast rośliny, zwłaszcza liściowe czy wydające plon owoców, dobrze odżywione wapniem będą miały sztywniejsze ściany komórkowe, co wpłynie na znaczną poprawę jakości po zbiorze. W tym miejscu należy przypomnieć, że wapń łącznie z potasem wpływa na gospodarkę wodną w roślinie. Jednym z preparatów zawierającym wapń, a nie zawierającym azotu jest Calciogreen. Wapń w postaci mrówczanu wapnia szybko przemieszcza się w roślinie, jest bezpieczny dla roślin, a wysoka koncentracja tego składnika powoduje dobre odżywienie roślin.

Produkcja rozsad
W bieżącym sezonie produkcji warzyw gruntowych panują dość niekorzystne warunki pogodowe. Pomimo w miarę korzystnych warunków termicznych są dość duże braki światła naturalnego, zwłaszcza na początku produkcji. Rośliny produkowane w takich warunkach zwłaszcza w pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie można roślinom zabezpieczyć komfortowe warunki cieplne, mogą mieć problemy z rozwojem systemu korzeniowego. Części nadziemne roślin rozwijają się w miarę prawidłowo, natomiast system korzeniowy jest zbyt słaby aby rośliny wyciągnąć z całą bryłą z wielodoniczek. Aby pobudzić rozwój systemu korzeniowego można wykonywać zabiegi preparatami zawierającymi algi morskie np. Algaren Twin. Preparat ten reguluje równowagę pomiędzy hormonami roślinnymi pobudzając do wzrostu system korzeniowy.

Innym preparatem, który może być używany do poprawienia rozwoju systemu korzeniowego, zwłaszcza zniszczonego przez większe dawki nawozów użytych do dokarmiania lub nadmierne ilości wody stosowane podczas podlewania rozsad, jest produkt oparty na fosforynie potasu o nazwie Kripther. Preparat ten powoduje rozrost włośnikowego systemu korzeniowego odpowiedzialnego za bezpośrednie odżywienie roślin, jak również wpływa korzystnie na tolerancje roślin w stosunku do niektórych patogenów chorobotwórczych roślin takich jak grzyby powodujące mączniaki rzekome, fytoftorozy itp. Kripther jest pomocny zwłaszcza przy produkcji rozsad warzyw takich jak seler czy też papryka, które są bardzo wrażliwe na okresowe wahania zawartości wody w doniczkach. Zarówno zalewanie, jak i niedobory wody powodują, że system korzeniowy brązowieje i obumiera. Oczywiście najlepiej stosować preparat zapobiegawczo do podtrzymania stałego wzrostu nowych korzeni.
 
W przypadku kiedy produkowane rozsady są w warunkach niedoboru temperatury wrażliwe na zanik pobierania fosforu, możemy je dokarmiać nawozami zawierającymi duże ilości łatwo rozpuszczalnego i przyswajalnego fosforu, takimi jak Magic P Star. Oprócz fosforu zawiera on także łatwo dostępny magnez, co powoduje wzmożenie procesu fotosyntezy. Problemy z pobieraniem fosforu podczas produkcji w zbyt  zimnych podłożach (poniżej 10-12oC) dotyczą przede wszystkim roślin ciepłolubnych, takich jak pomidor  czy też papryka. Wahania w pobieraniu fosforu na roślinach pomidora objawiają się antocyjanowym zabarwieniem spodniej strony blaszek liściowych. Wtedy to najlepiej dostarczyć preparat w formie oprysku. Skuteczność jest praktycznie natychmiastowa.

Arkadiusz Majkowski
Doradca Handlowy Green Eco Poland
www. greenecopoland.pl
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułChrońmy owady zapylające – naszych sprzymierzeńców
Następny artykułSympozjum KUPS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.