Wielka Brytania bez dostaw sałaty?

Intensywne deszcze powodujące powodzie w Hiszpanii doprowadziły do drastycznego ograniczenia dostaw na brytyjski rynek m.in. warzyw liściastych. 
 
Supermarkety na Wyspach w trybie pilnym poszukują nowych dostawców m.in. w Stanach Zjednoczonych, skąd sałata ma być dostarczana transportem lotniczym. 
 
Jak podaje hortibiz, około 80 proc. świeżych warzyw i owoców importowanych w tym okresie  do Wielkiej Brytanii pochodzi z hiszpańskiego regionu Murcia, w tym. sałaty, selery i brokuły. Zalane gospodarstwa produkujące sałatę ograniczyły dostawy o 30 proc. W przypadku selera dostawy spadły o 40 proc. 
 
Oprócz zniszczeń w produkcji, eksport utrudniają zdewastowane i zablokowane szlaki komunikacyjne oraz miejsca dystrybucji. 
Ocenia się że problemy w dostawach warzyw do Zjednoczonego Królestwa mogą ciągnąć się jeszcze tygodniami, gdyż podtopienia zniszczyły nie tylko warzywa gotowe do zbioru, ale także młode rośliny z nowych nasadzeń. Może się okazać że brytyjscy importerzy nawet do lutego będą zmuszeni korzystać z alternatywnych dostawców. 
 
Jak podaje Guardian, ostatnie ulewy na południu Hiszpanii były rekordowe od lat 80. XX wieku. 
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkładki rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
Następny artykułSfermentowane na zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.