Strona główna Tagi Powódź
Tag:

powódź

Klęski żywiołowe, niekorzystne zjawiska, katastrofy – pomoc już wkrótce

Od 27 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.

Reperkusje sadowniczych bolączek odczują konsumenci

Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy i nierówne relacje z przemysłem przetwórczym to w tej chwili największe bolączki polskich sadowników. W tym sezonie dołączył do nich jeszcze czynnik pogodowy. Niekorzystne warunki pogodowe, szczególnie wiosenne przymrozki przyczyniły się do redukcji zbiorów, co z kolei odbija się na cenach owoców, a tym samym na kieszeniach konsumentów.

Woda zniszczyła uprawy ogrodnicze w Kenii

Tama na komercyjnej farmie kwiatów w Solai, (Kenia, w Dolinie Rift - Great Rift Valley, Wielki Rów - uskok tektoniczny o długości ok. 6 tys. km dzielący Afrykę), pękła w środę 9 maja wieczorem po tygodniach ulewnych deszczy tworząc rozlewisko, które spłynęło ze zbocza i zniszczyło tereny dwóch wiosek, niszcząc doszczętnie uprawy i zabijając co najmniej 47 osób.

Wielka Brytania bez dostaw sałaty?

Intensywne deszcze powodujące powodzie w Hiszpanii doprowadziły do drastycznego ograniczenia dostaw na brytyjski rynek m.in. warzyw liściastych. 
 

Groźba podtopień i powodzi na przełomie kwietnia i maja

Na przełomie kwietnia i maja nad Polską mogą przejść wyjątkowo intensywne opady deszczu, podczas których w krótkim czasie może spaść nawet powyżej 100 mm deszczu. Oznacza to zagrożenie podtopieniami, a niewykluczone, że także powodzią - informuje serwis TwojaPogoda.

Mądry Polak przed wodą

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnie testy i odebrał prace czwartego, przedostatniego etapu budowy systemu informatycznego  ISOK. Wykonawca, firma Qumak, zakończyła pracę nad wersją pilotażową systemu.
 

Pod koniec maja kolejne ulewy grożące powodzią?

Wisłą i Odrą wciąż płyną fale powodziowe, a mieszkańcy walczą z żywiołem, tymczasem prognozy znów mogą niepokoić. Jeszcze przed końcem maja mogą nadejść kolejne ulewy i ponownie zagrozić nam powodzią.

Groźne prognozy

W ciągu ostatnich dni wszystkie wiodące globalne modele numeryczne zaczęły obliczać dla Polski bardzo pesymistyczne prognozy. Już teraz nad rejonem Zatoki Genueńskiej powstaje bardzo aktywny niż, który niebawem przesunie się na północny wschód, a następnie zatrzyma się na pograniczu Węgier, Rumunii i Ukrainy, gdzie zacznie się wypełniać. To zaś doprowadzi do kilkudniowych ulewnych opadów deszczu na południu naszego kraju.

W środę rozpoczną się ulewy, które mogą spowodować powódź

Spodziewanym od środy do niedzieli intensywnym opadom deszczu, które mogą powodować wzbieranie rzek, podtopienia i zagrożenie powodziowe, będzie towarzyszyć porywisty wiatr i bardzo niska temperatura.

Przechodzą ulewy, które mogą spowodować powódź

W południowo-wschodnich i wschodnich regionach Polski przechodzą ulewy, które rozpoczynają wyjątkowo deszczowy okres, mogący się w drugiej połowie tygodnia skończyć podtopieniami i groźbą powodzi.

Ostatnie artykuły

Internauci wybrali najlepsze produkty

Duże znaczenie na każdych targach mają przyznawane przez organizatorów nagrody. Nie inaczej jest na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu.

W najnowszym MPS SAD 2/2020

W tym roku u większości gatunków sadowniczych – jeśli w kolejnych tygodniach nie wystąpią znaczne spadki temperatury, a wiosną przymrozki – zapowiada się bardzo intensywne kwitnienie.

Rynek rolno-spożywczy w działaniach UOKIK i Inspekcji Handlowej

Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym to jeden z priorytetów UOKiK. Dzięki decyzjom Urzędu rolnicy szybciej dostają zapłatę za swoje produkty. Inspekcja Handlowa regularnie sprawdza jakość i oznakowanie warzyw i owoców w sklepach – w 2019 r. przeprowadziła ponad 800 takich kontroli.