Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
21.03.2017

Mechaniczne przerzedzanie kwiatów. Czy to się opłaca w sadach drzew pestkowych?

Włoscy eksperci policzyli ile sadownik zaoszczędza, gdy decyduje się na zastosowanie mechanicznego przerzedzania kwiatów w uprawach drzew pestkowych. Informacje pochodzą od Stefano Foschi (Crpv), którego cytuje freshplaza.it.
 
Doświadczenia przeprowadzono z wykorzystaniem maszyn marki Darwin do mechanicznego przerzedzania kwiatów, w sadzie brzoskwiniowym z odmianą Redhaven, która przeznaczana jest do przetwórstwa (konserwy). Testowano przejezdy z różną prędkością rotorów: 160 obr./min i przejazd ciągnikiem z prędkością 6 km/godz.; 180 obr./min i 6 km/godz.; 220 obr./min i 7 km/godz. Kontrolę stanowił fragment kwatery, gdzie kwiaty przerzedzano ręcznie.
 
Doświadczenia wykazały, że mechaniczne przerzedzanie zajmowało 60-80 minut/ha, w zależności od formy prowadzenia drzew, dając koszt 80-100 euro/ha. Jednak trzeba było przeprowadzić także ręczne poprawki, co wymagało 50-70 godzin/ha. Przy założeniach, że jedna godzina pracy to 12 euro, generowało to łączne koszty 936 euro/ha (96 euro praca maszyny, plus 840 euro poprawki ręczne).
 
Przerzedzanie bazujące wyłącznie na pracy manualnej wymagało około 140 godzin/ ha, co daje koszt 1680 euro/ha.
 
Zatem jeśli sadownik zdecyduje się na pierwszą opcję, jest w stanie zaoszczędzić 744 euro/ha.

RS 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności