Efektywne nawożenie i nawadnianie papryki

7807
Aifos F1
Prawidłowe nawadnianie i nawożenie to jedne z jeszcze niedocenionych zagadnień w uprawie papryki pod osłonami. Dążenie do zoptymalizowania nawożenia jest decydującym czynnikiem obniżenia kosztów przy uzyskaniu plonu wysokiej jakości.
Głównym tematem spotkania, zorganizowanego przez spółkę ICL Polska (należącej do izraelskiego koncernu), 20 sierpnia w siedzibie grupy producenckiej Polska Papryka w Klwowie, było omówienie strategii nawadniania i nawożenia papryki.

Uczestnicy seminarium otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące zaleceń nawozowych, obniżenia pH pożywki i jego wpływu na skuteczność nawożenia. W celu zmniejszenia zużycia nawozów i wody, przy jednoczesnym zapewnieniu roślinom optymalnych warunków pokarmowo-wilgotnościowych, fertyguje się roztworami nawozowymi, których skład i dawk idostosowane są do fazy rozwojowej roślin. Fertygacja umożliwia podawanie w niskim stężeniu kwasów i nawozów mineralnych przez cały okres uprawy, co zapobiega okresowemu nadmiernemu koncentrowaniu się soli w podłożu. 

 
Jak twierdzili Andrzej Miąsko (fot. 1) i Tomasz Pisulewski, doradcy w firmie ICL Polska, kluczem do efektywnego dokarmiania papryki są wyniki analiz chemicznych oraz ocena stanu odżywienia roślin na podstawie obserwacji. Przed użyciem wody należywykonać jej pełną analizę chemiczną, określającą zawartość wszystkich makro- i mikroelementów oraz odczyn (wartość pH) i przewodnictwo elektryczne (EC). Skład pożywki może być modyfikowany w zależności od kondycji roślin i warunków pogodowych. Ponadto, odczytując wyniki analizy wody, należy zwrócić uwagę na zawartość wodorowęglanów.

 Fot. 1. O precyzyjnym nawożeniu uprawy papryki mówił Andrzej Miąsko z firmy ICL Polska 

– Po wykonaniu ponad 30 analiz chemicznych wody w rejonie Potworowa, można jednoznacznie stwierdzić, że zawiera ona za dużo wodorowęglanów (250−360 mg/dm3), wpływając na podwyższenie pH roztworu nawozowego, a to oznacza konieczność użycia większej ilości kwasów do jego neutralizacji. Zawartość wodorowęglanów w wodzie wykorzystywanej do sporządzania pożywki przeznaczonej dla papryki nie powinna przekraczać 100−120 mg/dm3 − mówił A. Miąsko. Do obniżenia pH wody prelegent polecił zastosowanie nawozu Select PeKacid 0-59-20 (zamiennik kwasu fosforowego). Z kolei wapń występujący w wodzie może być pobierany przez rośliny, lecz jego wysoka zawartość utrudnia wykorzystanie niektórych pierwiastków, ponieważ powoduje wzrost pH pożywki i podłoża. Wysoka temperatura powietrza i zbyt duża lub za niska jego wilgotność mogą blokować pobieranie wapnia przez rośliny, dlatego prelegent zalecił wykonanie zabiegu dolistnego, np. nawozem Agroleaf Power Calcium. Warto również zastosować nawozy wapniowe poprzez fertygację.

Z kolei w przypadku „twardej” wody dodatek nawozu Agrolution pH Low, obniży jej pH. Z bogatej oferty firmy ICL zaprezentowano nawozy do fertygacji, m.in. produkty z linii Agrolution®  zawierające makroskładniki (NPK) oraz pakiet schelatowanych mikroelementów, a także Solinure GT (bezchlorkowe) i Solinure FX (o działaniu zakwaszającym). Najważniejsze w uprawie papryki jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby.

Podczas seminarium w Klwowie mówiono o nowoczesnych metodach określania wilgotności podłoża. Dr hab. inż. Jerzy Kozyra oraz dr inż. Rafał Wawerz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zaprezentowali bezprzewodowe urządzenie zaopatrzone w czujniki wilgotności (fot. 2). Ma ono za zadanie wspomagać decyzję o nawadnianiu. Niezależność w zakresie zasilania umożliwia panel słoneczny.

Informacja o terminie i dawce wody potrzebnej do nawadniania może być przesłana w formie wiadomości tekstowej bezpośrednio na telefon komórkowy ogrodnika (na bieżąco można monitorować sytuację wodną na polach). Producent dowiaduje się dokładnie, jaką dawką należy nawadniać uprawę, z uwzględnieniem rodzaju gleby i fazy wzrostu oraz rozwoju roślin.


Fot. 2. Wspomaganie decyzji o nawadnianiu upraw umożliwia bezprzewodowe urządzenie pomiarowe

Anna Wilczyńska
Fot. 1-2 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 10/2015 miesięcznika „Hasło Ogrodnicze” 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGerbera warta promocji
Następny artykułGlifosat oczyszczony z zarzutów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.