Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
04.07.2017

Preparaty biologiczne w ochronie ogórka

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Fot. 1. Paweł Kloc przekazał wskazówki dotyczące ochrony biologicznej ogórków pod osłonami

Fot. 1. Paweł Kloc przekazał wskazówki dotyczące ochrony biologicznej ogórków pod osłonami

O tym, jak skutecznie chronić uprawę ogórków przed szkodnikami z wykorzystaniem preparatów biologicznych, poinformowali Maria Lis i Paweł Kloc z firmy Koppert Polska podczas Dnia Otwartego zorganizowanego 24 maja w gospodarstwie Dawida Lisa w Biskupicach Ołobocznych (woj. wielkopolskie) przez firmy Enza Zaden Poland, Koppert Polska i ADOB.
Do zwalczania przędziorków specjaliści polecali następujące preparaty:
 • Spical Plus (zawiera drapieżne roztocze Neoseiulus californicus);
 • Spidex (dobroczynek szklarniowy – Phytoseiulus persimilis);
 • Spidend (drapieżna muchówka pryszczarek przędziorkojad – Feltiella acarisuga).
Zapobiegawczo zaleca się użycie środka Spical Plus w dawce 1 saszetka na 2,5 m2. Po zauważeniu pierwszych przędziorków należy wprowadzić Spidex, w dawce minimum 50 szt./m2 w ogniskach występowania szkodnika oraz co najmniej 20 szt./m2 wokoło ognisk. Pomocniczo można wykorzystać środek Spidend. Wprowadzanie drapieżnych entomofagów należy powtarzać przez kilka tygodni, aż do momentu zaobserwowania ich przewagi nad przędziorkami.

W walce z mączlikiem szklarniowym przydatne są takie produkty, jak:
 • Swirski Mite LD, Swirski Mite Plus (drapieżne roztocze – Amblyseius swirskii; fot. 2);
 • Limonica (drapieżne roztocze – Amblydromalus limonicus);
 • En-Strip (dobrotnica szklarniowa – Encarsia formosa);
 • Enermix (dobrotnica szklarniowa – E. formosa + osiec mączlikowy – Eretmocerus eremicus);
 • żółte taśmy lepowe Rollertrap i tablice lepowe Horiver.

Fot. 2. Saszetki Swirski Mite Plus przeznaczone do stosowania w ochronie przed mączlikiem szklarniowym

W zwalczaniu mączlika bardzo ważną rolę odgrywa lustracja i odpowiednio wczesne wprowadzenie pożytecznych entomofagów. Jeśli spodziewamy się wystąpienia tego szkodnika, zapobiegawczo stosujemy preparat Swirski Mite Plus, Swirski Mite LD lub Limonica. Uprawę monitorujemy za pomocą żółtych tablic lepowych. Po pojawieniu się pierwszych mączlików zaleca się aplikację środka En-Strip w dawce 3–6 szt./m2, a w ogniskach występowania szkodników nawet do 9 szt./m2. Preparat należy zastosować co najmniej 3-krotnie, w tygodniowych odstępach. Zamiennie można użyć środka Enermix. W razie potrzeby, do masowego odławiania szkodnika można wykorzystać żółte taśmy lepowe.

W ochronie przed wciornastkami prelegenci zalecali następujące środki:
 • Swirski Mite LD, Swirski Mite Plus;
 • Limonica;
 • Thripex (drapieżne roztocze – Amblyseius cucumeris);
 • żółte i niebieskie taśmy lepowe Rollertrap oraz tablice lepowe Horiver.
Zapobiegawczo wprowadza się A. swirskii w formie preparatu Swirski Mite LD (1 saszetka na 2,5 m2). Introdukcję entomofaga należy powtarzać co 8 tygodni. W przypadku zaobserwowania wciornastków, należy zastosować środek Swirski Mite Plus w dawce minimum 50–100 szt./m2 w ogniskach i co najmniej 20 szt./m2 wokoło ognisk występowania szkodników. Wprowadzanie powinno być powtarzane przez kilka tygodni, aż do momentu zaobserwowania przewagi pożytecznych entomofagów nad wciornastkami. W razie potrzeby, do masowego odławiania szkodnika można zastosować niebieskie taśmy lepowe Rollertrap.
 
Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł ukazał się w numerze 6/2017  "Hasła Ogrodniczego"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności