Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
24.02.2016

Jakich drzewek potrzebują polscy sadownicy?

Szkółkarstwo | Anita Łukawska
Producenci owoców chcieliby, aby jabłonie owocowały jak najszybciej po posadzeniu, co zapewni szybki zwrot nakładów na założenie sadu. Zmiany rynkowe (wynikające m.in. z rosyjskiego embarga i poszukiwania nowych odbiorców) zmuszają jednak sadowników do karczowania nie tylko starych i mało produktywnych drzew, lecz także młodych lub znajdujących się w pełni owocowania odmian o owocach, na które trudno już znaleźć nabywców.
Sadownicy poszukują różnych typów drzewek: dwuletnich (knip-boom), jednorocznych okulantów oraz 7-miesięcznych (na Zachodzie – ze względu na dłuższy sezon wegetacji – 8-miesięcznych). Trudno określić ich procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu, ponieważ zależy on od wielu różnych czynników, np. indywidualnych potrzeb sadowników, pilności zakupu, zasobności portfela, ceny, atrakcyjności odmiany, rejonu uprawy, gleby czy mikroklimatu.

Są tacy, którzy niezależnie od ceny kupią drzewka typu knip-boom (fot. 1). Decydując się na nie, mają zwykle ściśle określone wymagania wobec odmiany, podkładki i jakości materiału (drzewko musi być silne, dobrze wyrośnięte, z licznymi pędami bocznymi).


Fot. 1. Drzewka jabłoni typu knip-boom: w trakcie wzrostu...


... i przed kopaniem

Zazwyczaj zamawiają je odpowiednio wcześnie, ponieważ mają określony plan działania i wiedzą, że takie drzewka wymagają właściwego przygotowania gleby przed posadzeniem (zapewnienia dostępności składników pokarmowych) – i bezwzględnie nawadniania oraz solidnej konstrukcji wspierającej (fot. 2). O ile wymienione na początku wymagania można by uznać za obligatoryjne dla wszystkich nowozakładanych sadów, o tyle nawadnianie i konstrukcja wspierająca dla drzewek dwuletnich są niezbędne.


Fot. 2. Drzewka typu knip-boom wymagają po posadzeniu solidnej konstrukcji wspierającej oraz nawadniania

Gdy sadownik nie ma możliwości nawadniania drzewek po posadzeniu, rozwiązaniem lepszym i mniej ryzykownym wydaje się zakup okulantów (fot. 3), które jako egzemplarze młodsze i o większej równowadze między częścią nadziemną i podziemną są mniej wymagające pod względem warunków wzrostu w sadzie. Dość szybko po posadzeniu podejmują wzrost, który jest zazwyczaj harmonijny, ponieważ część nadziemna nie jest silniejsza od podziemnej (odwrotnie niż u materiału typu knip-boom).


Fot. 3. Okulanty jabłoni w szkółce...


... i po posadzeniu w sadzie wiosną

Okulanty są wciąż bardzo popularne także dlatego, że są tańsze od drzewek typu knip-boom. Kiedyś usłyszałam od producenta owoców, że „sadownicy dokonują zakupów, patrząc przez pryzmat wydanych pieniędzy, a nie potencjalnych korzyści”. Odnosiło się to także do sposobu prowadzenia ochrony. Są tacy, którzy szukając oszczędności na kosztach założenia sadu, chętnie kupują nawet okulanty niższej klasy jakości, drzewka 7-miesięczne (fot. 4) lub podkładki ze „śpiącym oczkiem”. Ten ostatni rodzaj drzewek, będący właściwie etapem pośrednim w produkcji okulanta i materiału typu knip-boom, jest jednak chętnie kupowany przez sadowników ze względu nie tylko na niską cenę, lecz także atrakcyjność rynkową danej odmiany.


Fot. 4. Drzewka 7-miesięczne po wykopaniu ze szkółki; fot. M. Nowakowski

Chęć jej kupienia wcześniej, niż zrobi to sąsiad-sadownik, bywa silniejsza niż cierpliwość związana z oczekiwaniem na wyprodukowanie odpowiedniego drzewka przez szkółkarza. Dobrze, jeżeli nabywcy wiedzą, jak postępować z nierozgałęzionymi okulantami, drzewkami 7-miesięcznymi czy podkładkami ze „śpiącym oczkiem”, aby wytworzyły koronkę. Gdy jednak takiej wiedzy nie mają, może się okazać, że zamiast oszczędności, będą straty.
 
Z moich obserwacji wynika, że sadownicy zaczynają dzielić się na dwie grupy. Pierwszą stanowią ci, którzy nie boją się inwestować i ponosić kosztów, wiedząc, że kompleksowe wyposażenie sadu na początku znacznie skraca okres oczekiwania na zwrot kosztów. Drugą grupę stanowią producenci ostrożni, szukający oszczędności na każdym etapie zakładania plantacji. W ich wypadku rozłożenie wyposażania sadu na etapy wydłuża czas oczekiwania na zwrot kosztów.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

„Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności